11.3 C
23-apr.-2024

S-a încins lupta la vârf (foto)

Liga a IV-a

SE JOACÃ… FC 2002 Vaslui a învins FC Gârceni, scor 2-1, în derby-ul etapei a XXII-a din seria Nord, iar lupta pentru calificarea în play-off-ul Ligii a IV-a este mai acerbã ca oricând. În runda urmãtoare se joacã meciul decisiv dintre FC 2007 Gârceni si Smart Negresti.

Bãietii primarului Mircia Scutelnicu au început meciul mai bine si au deschis scorul încã din minutul 16, când Bucur a reluat în poartã dupã ce a driblat si portarul Vasluiului, Laurentiu Gheorghe. A urmat o perioadã în care oaspetii se puteau desprinde, dar Bucur si Zaharia nu au reusit sã-l învingã din nou pe Gheorghe. Periculosi în prima jumãtate de orã, prin Bucur, Petrut si Mihãilã, campionii au evoluat din ce în ce mai slab odatã cu trecerea timpului. “Galben-verzii” au fost periculosi prin suturile lui Moraru si Lisitã, însã mingea nu a vrut sã intre în poartã, lovind bara portii lui Onciu. Vasluienii au pus usor-usor stãpânire pe mijlocul terenului, nu au mai oferit multe spatii în defensivã si au întors rezultatul în repriza secundã, datoritã dublei reusite de cel mai experimentat jucãtor al “galben-verzilor”, Costicã Hariuc (min. 61 si 85). Gârceniul putea sã restabileascã egalitatea pe final, însã sutul lui Patrichi, din loviturã liberã, a lovit bara. S-a terminat 2-1 pentru FC 2002 Vaslui, formatie care si-a luat revansa dupã înfrângerea suferitã în tur, când au pierdut cu 3-2 în ultimul minut al partidei. Pentru FC Gârceni urmeazã un meci de totul sau nimic, pe teren propriu, împotriva celor de la Smart Negresti. Înaintea acestui meci, Gârceniul ocupã pozitia a doua a clasamentului cu 52 de puncte, în vreme ce negrestenii sunt pe trei cu 50 de puncte.