9.4 C
26-apr.-2024

Sã vinã banii la bãieti (foto- video)

Au urcat pe locul de Europa League

VOR RÃSPLATA…FC Vaslui a reusit sã profite de pasii gresiti fãcuti de Pandurii si Dinamo în aceastã rundã si a urcat în premierã pe locul 4 în aceastã editie de campionat, ultimul care care duce în Europa. Cesar Ortiz a adus linistea în vestiarul galben-verde, înscriind unicul gol al partidei în minutul 61. Desi si-au atins obiectivul, jucãtorii antrenati de Liviu Ciobotariu au plecat dezamãgiti de la stadion, acuzând în continuare restantele salariale pe care clubul le are de achitat.

Jocul contra Brasovului a fost departe de unul care sã placã suporterilor prezenti la stadion. În prezenta probabil a celei mai numeroase asistente din acest retur, vasluienii au început mai hotãrâti partida, iar Mike Temwanjera, scãpat singur în careul „stegarilor” preferã o pasã în spate, cãtre nimeni, ratând astfel o bunã ocazie de a deschide scorul. La mijlocaul primei reprize, oaspetii solicitã acordarea unui penalty însã centralul Hategan rãmâne impasibil la urletele venite de pe banca „galben-negrilor”. Cele douã combatante intrã cu remizã albã la vestiare spre nemultumirea fanilor prezenti pe Municipal. Dupã discutiile cu Ciobotariu, Mike & co ies si mai motivati de la cabine, iar acest lucru a lãsat urme si pe tabela de marcaj la 15 minute de la reluarea jocului.Fundasul central, Cesar Ortiz, l-a înlocuit pe Celeban în careul Brasovului, transformând în gol o pasã idealã trimisã de Musat. 1-0 iar pe stadion se redeschidea subiectul „Europa League”. Spre finalul jocului s-a mai consemnat o singurã ocazie de gol tot la poarta adversã, dupã ce Bogdan Strãut a trecut foarte aproape de autogol, la o minge centratã de Temwajera si deviatã în bara transversalã.

Ciobotariu:” Mi-e teamã ca mâine sã nu se stingã becul si sã se închidã usa la club”

La finalul meciului cu „stegarii”, Liviu Ciobotariu a tinut sã-si felicite jucãtorii, declarând cã cele trei puncte au fost obtinute în conditii foarte grele din punct de vedere financiar.” Vreau sã-mi felicit jucãtorii pentru cã sunt niste bãieti de caracter. Vreau sã le multumesc si suporterilor care au venit la meci si care, din punctul meu de vedere sunt putin cam exigenti. Îi înteleg cã vor spectacol, e si normal sã fie asa, având în vedere cã aici au jucat Wesley, Adailton sau Sânmãrtean. Însã ei trebuie sã stie cã Vasluiul de acum e cu mult diferit fatã de raiul financiar de acum câtiva ani. Sunt probleme financiare mari, din câte am înteles, cele mai mari de la înfiintarea acestui club. Cu toate astea, am reusit în premierã în acest campionat sã urcãm pe locul 4, o performantã realizatã doar de caracterul acestor jucãtori. Îi felicit din toatã inima pentru felul în care au luptat pânã acum.” a declarat antrenorul dupã meci.