6 C
23-apr.-2024

Sânmãrtean, cãpitan de avion

SUCCES…. FC Vaslui a izbutut o nouã victorie în depalsare. De data aceasta, victimã i-a cãzut Concordia Chiajna, una dintre echipele bune ale campionatului În urma rezultatului de asearã, galben-verzii a urcat pânã pe sase, la patru lungimi distantã de locurile ce duc în Europa.

Pe o suprafatã de joc ce aducea mai mult cu un patinoar si nu cu un gazon destinat fotbalului, bãietii lui Ciobotariu nu aveau o altã variantã decât victoria pentru a nu-si lua gândul de la competitiile europene. Lucru constientizat si de antrenor care, nevoit de suspendarea lui Madosn, a renuntat la sistemul 4-2-3-1 si a adoptat un 4-4-2 mult mai ofensiv. Din pãcate, oboseala echipei de care Ciobi vorbea înaintea partidei de asearã s-a vãzut mai ales la mijlocasii de bandã, Viveiros si Sãlãgeanu aducându-si foarte putin contributia în ofensivã. Ultimul a si capitulat în minutul 59, acuzând dureri de spate dupã o accidentare mai veche. Asemãnându-se din nou cu un avion fãrã aripi, Vasluiul avea nevoie ca de aer de un motor puternic pentru a-si duce misiunea la bun sfârsit. Iar de aici si-a intrat în rol Sânmãrtean, dirijorul capabil sã descâlceascã jocul si sã lege compartimentele. Pe lãngã disponibilitatea uriasã la efort, cãpitanul s-a remarcat din nou cu pasele oferite atacantilor, cea din minutul 69 transformându-se în una de gol, dupã ce Pãtulea a reusit sã marcheze în stil de mareatacant. Constient cã meciul cu Petrolul putea avea alt deznodãmânt dacã nu-l schimba pe Sânmãrtean, Ciobotariu si-a pãstrat de astã datã mijlocasul pe teren, iar acest lucru i-a facilitat într-o mare mãsurã victoria. 1-0, iar dupã Pandurii si Otelul, Chiajna devine a treia echipã care cedeazã toate cele trei puncte „acasã”, în favoarea Vasluiului.