10 C

SCHIMBARE DE LIDER

Liga 4

REUSITÃ… Pajura Husi schimbã liderul. Vitis Suletea a suferit prima înfrângere din campionat, 3-4 cu Pajura, iar FC 2007 Gârceni a urcat pe primul loc, dupã 9-0 cu Multim Perieni. Victorie importantã si pentru Sporting Bârlad, 2-0 cu FC 2002 Vaslui.

Performele editiei precedente de campionat, Vitis Suletea si Pajura Husi s-au întâlnit în derby-ul etapei a VIII-a. Chiar dacã ambele formatii nu declarã rãspicat cã au ca obiectiv câstigarea titlului, este însã clar cã vorbim despre cele mai bune echipe din campionat. Dupã multe rezultate negative, Pajura Husi a reusit în sfârsit sã învingã la Suletea. Golul victoriei a venit în ultimele minute, dupã un meci spectaculos cu sapte goluri! Husenii au condus la pauzã cu 3-2 si au câstigat la final cu scorul de 4-3. De acest rezultat a profitat FC 2007 Gârceni, formatie care a urcat pe prima treaptã a podiumului, dupã ce a câstigat cu 9-0 împotriva celor de la Multim Perieni. Echipa fostului primar Mircia Scutelnicu a adunat 18 puncte si este urmatã în clasament de Vitis Suletea (17 puncte) si Pajura Husi (16 puncte), cu mentiunea cã husenii au si o partidã mai putin disputatã. Victorie la scor si pentru Juventus Fãlciu, 9-1 cu “lanterna rosie”, Unirea Banca. Într-un alt meci interesant, Sporting Bârlad a trecut, scor 2-0, de FC 2002 Vaslui, iar Tinicã si compania reintrã cu sanse reale în lupta pentru calificarea în play-off.