14 C
23-apr.-2024

Scoala “Alexandru Ioan Cuza” Vaslui, locul 2 la faza regionala a Olimpiadei Gimnaziilor la fotbal

Fotbal pe teren redus

PE PODIUM… Echipa de fotbal baieti a Scolii Gimnaziale nr. 1 “Alexandru Ioan Cuza” Vaslui s-a clasat pe locul doi la faza regionala a Olimpiadei Gimnaziilor la fotbal – baieti. Jucatorul vasluian Marius Daniel Ilie a fost desemnat cel mai bun jucator al turneului.

În perioada 12-14 aprilie, municipiul Roman a gazduit faza regionala a Olimpiadei Gimnaziilor la fotbal pentru elevii claselor V-VIII. Competitia a reunit la start cele sase scoli care au câstigat fazele judetene din Neamt, Botosani, Suceava, Vaslui, Iasi si Bacau. Echipa Scolii nr. 1 “Alexandru Ioan Cuza” Vaslui, condusa cu pasiune de profesoarele Georgiana Elena Mironescu si Bianca Roxana Tataru a terminat competitia pe locul secund, fiind la un pas de calificarea la turneul final al Olimpiadei Gimnaziilor. Cel mai bun jucator al turneului a fost desemnat elevul Daniel Marius Ilie. În perioada 19-21 aprilie, echipa de fotbal – fete a Scolii “Alexandru Ioan Cuza” Vaslui va reprezenta judetul Vaslui la faza regionala, care va avea loc în localitatea Sascut, judetul Bacau.