9.9 C

Scoruri fluvii în “judeteanã”

Liga a IV-a

SPECTACOL… Prima etapã din acest an a adus trei scoruri astronomice, realizate de echipele fruntase din seria Nord. Atletico Vaslui, Smart Negresti si FC Gârceni s-au distrat cu SC Lipovãt, Dinamic Botesti si Avântul Zãpodeni si asteaptã duelurile tari din aceastã primãvarã.

Scorul etapei l-a reusit liderul Atletico Vaslui, care s-a impus cu 16-0 împotriva celor de la SC Lipovãt. Vasluienii au marcat pe bandã rulantã, iar atacantii au fãcut ce au vrut cu fundasii Lipovãtului. Mãcel a fost si la Negresti, acolo unde echipa din localitate, Smart le-a dat cu terenul în cap bãietilor de la Dinamic Botesti, scor final 13-1. Chiar dacã au fost condusi cu 1-0, în minutul 5, negrestenii au întors repede si s-au distrat cu jucãtorii primarului Adrian Pantea. Scor fluviu s-a înregistrat si la Zãpodeni, campioana în exercitiu, FC 2007 Gârceni reusind sã se impunã cu 10-3. O altã victorie clarã, dar cu 5-2, în aceastã etapã a reusit-o FC 2002 Vaslui, învingãtoare în fata Viitorul Rebricea, formatie care a pus probleme doar în prima reprizã, când a si condus cu 1-0. Surpriza rundei s-a produs la Vãleni, Viitorul fiind învinsã de Inter Sport Vaslui, scor 1-4. Partida de la Mãrãseni, dintre Vointa Stefan cel Mare si Vulturul Bãlteni de a fost amânatã din cauza terenului impracticabil, aceasta urmând sã fie programatã la o datã ce va fi anuntatã ulterior. În urma acestor rezultate, Atletico rãmâne pe primul loc cu 27 de puncte, fiind urmatã de Smart Negresti, FC Gârceni si FC 2002 Vaslui, toate câte 25 de puncte, despãrtite de golaveraj.