9.6 C
23-apr.-2024

Si-au împãrtit punctele

Liga 4

SCANDAL… Mizele mici nasc pasiuni mari. Derby-ul etapei a XX-a, dintre Flacãra Muntenii de Sus si FC Vaslui, s-a terminat indecis, 1-1, cu un jucãtor eliminat si cu foarte multe momente tensionate.

Partida de la Muntenii de Sus a fost întreruptã 7 minute, dupã ce unul dintre jucãtorii de rezervã ai gazdelor l-a lovit cu capul în gurã pe un fundas al „galben-verzilor”. Si centralul Rãzvan Negarã a influentat negativ jocul, refuzându-le gazdelor un penalty, ceea ce ar fi putut schimba soarta jocului. Mai mult, „centralul” le-a tolerat jocul dur al „muntenarilor”, intrãrile cu talpa sus si limbajul suburban folosit de câtiva dintre jucãtorii lui Ionut Simion. Cât despre fotbal, Flacãra a deschis scorul prin Gabriel Cosovãt, în timp ce „galben-verzii” au egalat înainte de pauzã, prin George Agache. În urma acestui rezultat, FC Vaslui rãmâne pe primul loc în Liga a 4-a, cu 51 de puncte, în timp ce Flacãra se aflã pe locul trei, cu 43 de puncte. În runda urmãtoare, vasluienii primesc vizita celor de la Atletic Club Bârlad, iar Munteniul joacã, acasã, cu Racova Puscasi. Tot în runda intermediarã de joi, Star Tãtãrãni a învins cu 6-5 (3-4) pe Sporting Bârlad, dupã o partidã extrem de spectaculoasã cu rãsturnãri de scor. La finalul acestei sãptãmâni se vor disputa jocurile etapei a XXI-a, penultima a sezonului regular.