12.1 C

SLEITÃ DE PUTERI (foto)

HC Vaslui – Poli Timisoara 26-29 (14-16)

ÎNFRÂNGERE…Lipsitã de inspiratie si cãzutã fizic. În ciuda faptului cã ea a jucat acasã iar adversara a venit din celãlalt capãt al tãrii, Vasluiul a pãrut echipa mai vlãguitã, practicând un joc lipsit de idei. Timisorenii au profitat din plin de greselile gazdelor si s-au impus la finalul celor 60 de minute cu scorul de 29-26. În urma rezultatului de sâmbãtã “alb-violetii” i-au egalat la puncte pe handbalistii lui Leonard Bibirig, provocându-le acestora primele emotii în privinta salvãrii de la retrogradare.

Campania de transferuri aproape inexistentã din iarnã începe sã-si arate rezultatele.Cu aceiasi sapte-opt jucãtori pe care se mizeazã si la antrenamente si în meciurile oficiale, jocul Vasluiului pare din ce în ce mai obosit si implicit mai usor de citit de cãtre adversari. Sâmbãtã, în mare parte, s-a repetat istoria din meciul anterior, pierdut tot acasã, cu Potaissa Turda. “Alb-violetii” au condus ostilitãtile pe toatã durata meciului, fãrã a da nici o sansã echipei gazdã. O primã reprizã echilibratã, cu un pasiv de douã goluri la pauzã iar apoi o reprizã secundã de chin, cu greseli mari în defensivã si insuficientã fortã ofensivã pentru a emite pretentii. Handbalistii antrenati de Leonard Bibirig au nimerit barele portii adverse de patru ori, au ratat nepermis de mult din pozitii ideale de a marca, inclusiv de la 7 metri. În urma rezultatului de sâmbãtã, Timisoara a urcat pe primul loc în clasamentul play-out-ului.