10.5 C

Smart se mentine în lupta pentru play-off

Liga a IV-a

REMIZÃ… În derby-ul etapei a treia a returului, Smart Negresti si Atletico Vaslui au terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), rezultat ce mentine echipa lui Mihai Stoian în lupta pentru un loc în play-off-ul campionatului judetean de fotbal.

Prima reprizã a fost usor dominatã de vasluieni, dar în partea a doua, negrestenii au reusit sã aibã în mare parte controlul balonului. Atletico Vaslui a deschis scorul în minutul 43, prin Bolboceanu, iar Negrestiul a egalat în minutul 72 prin Cioatã. În ultimele 15 minute, Smart a jucat în superioritate numericã dupã ce Purici a fost eliminat. Pe final, negrestenii au încercat sã se apropie de poartã prin mingi aruncate la bãtaie în careu, însã portarul Cernat a iesit foarte bine pe centrãri. În minutul 88, dupã o loviturã liberã, mijlocasul Mãdãlin Lupu a irosit o ocazie imensã, trimitând din patru metri în portarul vasluienilor. În cele din urmã partida s-a încheiat la egalitate, 1-1, iar Smart Negresti rãmâne în cursa pentru calificarea în play-off. “Atletico a avut mai multe ocazii, dar noi am avut ocaziile mai clare. În finalul partidei, Lupu a ratat o ocazie imensã în urma cãreia puteam obtine victoria. Am avut superioritate numericã timp de 15 minute, însã nu am stiut sã gestionãm finalul de meci. Una peste alta, este un rezultat echitabil”, a declarat Mihai Stoian.

Smart a contestat un jucãtor de la Atletico

Dacã pe teren jocul dintre Smart si Atletico s-a încheiat la egalitate, 1-1, acesta va continua la comisiile AJF Vaslui. Asta pentru cã oficialii echipei din Negresti au constestat dreptul de joc al lui Lucian Nãzãreanu, jucãtor care în sezonul precedent a evoluat pentru Smart Negresti. “L-am contestat pe Nãzãreanu pentru cã nu are dezlegare de la noi. Dacã e angajat la pizzerie nu înseamnã cã e jucãtor profesionist, el trebuie sã fie angajat la club. Din câte stiu cei de la ITM Vaslui nu au înregistrat niciun contract pe CS Atletico”, a spus Stoian.