|

Solesti, Vaslui si Fãlciu, conduc în seriile Ligii 5

Fobalul mic

“JUDETEANÔ… Dupã disputarea rundei a V-a, Avântul Solesti (Seria Est), Sporting Juniorul Vaslui 2 (Seria Vest) si Juventus Fãlciu (Seria Husi-Bârlad) rãmân pe primul loc în seriile Ligii 5. Avântul Solesti a învins cu 4-0 pe Vãleni, Sporting 2 Vaslui a stat, iar Juventus Fãlciu a câstigat cu 6-2 duelul cu Olimpia Stãnilesti.

În Seria Vaslui-Est a Ligii 5 s-au disputat meciurile etapei a doua, iar marea câstigãtoare a fost Avântul Solesti, formatie care nu a avut emotii în duelul cu Viitorul Vãleni, pe care a învins-o cu 4-0. Dupã patru meciuri, solestenii au strâns 10 puncte si conduc în clasament. Podiumul este completat de Victoria Muntenii de Sus, 9 puncte si un meci mai putin disputat, si ACS Moara Domneascã (7 puncte). În Seria Vaslui-Vest, Sporting Juniorul Vaslui 2 a stat si a jucat în finala Cupei României, Liga 5, dar a rãmas pe primul loc. Viitorul Rebricea (10 puncte) si Vulturul Bãlteni (8 puncte) completeazã podiumul. Liderul Seriei Husi-Bârlad, Juventus Fãlciu a obtinut cea de-a patra victorie stagionalã, 6-2 cu Olimpia Stãnilesti. Unirea Alexandru Vlahutã (9 puncte) si Speranta Drânceni (7 puncte) se claseazã pe locurile 2 respectiv 3.

Liga 5, Seria Vaslui-Est, etapa a II-a:

SC Lipovãt – Sporting Banca                2-0 (2-0)

Gloria Mânjesti – Victoria Muntenii de Jos      1-2 (1-2)

Avântul Solesti – Viitorul Vãleni 4-0 (2-0)

FC Ghergheleu – ACS Moara Domneascã (amânat)

Clasamentul Seriei Est:

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        Avântul Solesti       4        3        1        0        16-3             10

2        Muntenii de Jos     3        3        0        0        8-3               9

3        M. Domneascã       4        2        1        1        9-6               7

4        FC Ghergheleu      3        2        0        1        11-5             6

5        Viitorul Vãleni       4        2        0        2        11-12            6

6        SC Lipovãt             4        1        1        2        5-7               4

7        Gloria Mânjesti      4        0        1        3        2-10             1

8        Sporting Banca      4        0        0        4        4-20             0

Liga 5, Seria Vaslui-Vest, etapa a V-a:

Gloria Todiresti – Vointa Stefan cel Mare                 4-2 (2-1)

Avântul Zãpodeni – Vulturul Bãlteni    2-2 (1-1)

LPS Vaslui – Viitorul Rebricea     0-0

Sporting Vaslui 2 – Stiinta Delesti (amânat)

Clasamentul Seriei Vest:

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        Sporting 2 Vaslui    4        4        0        0        26-5             12

2        Viitorul Rebricea    5        3        1        1        20-11            10

3        Vulturul Bãlteni     5        2        2        1        11-13            8

4        Avântul Zãpodeni5 2        1        2        17-16            7

5        LPS Vaslui              5        2        1        2        11-11            7

6        Gloria Todiresti     5        2        1        2        13-14            7

7        Stefan cel Mare      5        1        0        4        10-31            3

8        Stiinta Delesti        4        0        0        4        12-19            0

Liga 5, Seria Husi-Bârlad, etapa a V-a:

Atletic Bârlad 2 – FC Pogãnesti   3-4 (2-3)

Juventus Fãlciu – Olimpia Stãnilesti      6-2 (2-1)

Speranta Drânceni – Unirea Alexandru Vlahutã       3-2 (3-1)

FDR Tutova – Recolta Berezeni  2-3 (2-0)

Avântul Bãcani a stat.

Clasamentul Seriei Husi-Bârlad:

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1 Juventus Fãlciu   4        4        0        0        17-5             12

2 Unirea A. Vlahutã          5        3        0        2        20-15            9

3 Speranta Drânceni        4        2        1        1        16-13            7

4 Atletic Bârlad II            5        2        1        2        20-18            7

5 FC Pogãnesti                 4        2        1        1        9-7               7

6 Recolta Berezeni 5        2        0        3        17-23            6

7 Avântul Bãcani              4        1        1        2        14-15            4

8 Olimpia Stãnilesti 4        1        0        3        8-16             3

9 FDR Tutova                  3        0        0        3        5-14             0