7.4 C
19-apr.-2024

Spectacol în nocturnã (foto)

FC Vaslui – Atletic Bârlad 3-2 (2-0)

Amânatã din cauza ploilor care au cãzut duminicã peste Vaslui, partida dintre FC Vaslui 2002 si Atletic Bârlad s-a jucat joi seara, în nocturnã, pe terenul de antrenament de lângã Municipal. A fost un meci cu mult peste nivelul ligii a IV-a, pe care „galben-verzii” l-au câstigat cu scorul de 3-2. În urma acestei victorii, FC Vaslui s-a distantat la sase puncte de ocupanta locului cinci, Sporting Bârlad, care are însã un joc mai putin. Duminicã, 26 martie, reprezentanta Vasluiului în liga a IV-a va juca din nou, de data asta în deplasare, pe terenul liderului Pajura Husi.

FC Vaslui îsi continuã cursa pentru play-off-ul campionatului judetean de fotbal, dupã victoria cu Atletic Bârlad, scor 3-2. Meciul, care s-a disputat joi, cu începere de la ora 20:00, a strâns peste 200 de vasluieni pe bãncile de lângã terenul de antrenament, o prezentã care ar face invidioase multe asistente din Liga I. În „tribune”, cei care s-au ocupat de spectacol au fost suporterii de la Peluza Nord. Acestia au dat fumigene si si-au încurajat favoritii pe toatã durata partidei, creând o atmosferã asa cum era la Vasluiul când echipa evolua pe primul esalon fotbalistic al tãrii. Împinsi de la spate de un public numeros, vasluienii au deschis repede scorul, în minutul 7, prin Robert Chirilã. În minutul 14, „galben-verzii” si-au mãrit avantajul, gratie reusitei mijlocasului Ionut Cezar. Prima reprizã se terminã 2-0, un scor prea dur pentru Atletic Bârlad, care a avut douã ocazii mari de a marca. Jocul bun în ofensivã al oaspetilor s-a concretizat la 10 minute dupã reluarea jocului, când Gohoreanu a reusit sã-l surprindã pe portarul Vasluiului cu o loviturã spectaculoasã de cap. Bucuria în tabãra bârlãdenilor a durat doar douã minute. În minutul 57, Vasluiul înscrie din nou, prin Cristi Humã. Atacantul face o preluare de mare efect în careul advers, îl dribleazã pe golkeeperul lui Atletic si duce scorul la 3-1. Bârladul nu renuntã la luptã iar în minutul 78 înscrie cel mai frumos gol al partidei, prin mijlocasul Nicu Patrichi, care, din marginea careului de 16 metri, trimite un trasor în vinclul portii vasluiene. Se terminã 3-2 pentru FC Vaslui, rezultat în urma cãruia „galben-verzii” se distanteazã la sase puncte de ocupanta locului 5, Sporting Bârlad, care are însã un joc mai putin.

Derby cu Pajura Husi

Jucãtorii echipei FC Vaslui nu vor avea prea mult timp de odihnã si asta pentru cã duminicã îi asteaptã un nou meci foarte dificil, în compania liderului Pajura Husi. Partida se va juca la Husi cu începere de la ora 11:00. Fanii care vor dori sã-i sustinã pe „galben-verzi” în aceastã deplasare sunt asteptati mâine, la ora 9:00, în fata stadionului Municipal.