10.2 C
23-apr.-2024

Sporting a câstigat derby-ul Bârladului

Liga 4

MAI BUNI… Sporting Bârlad a rãzbunat esecul de la Muntenii de Sus, dupã ce s-a impus în derby-ul Bârladului, 2-0 cu Atletic Club. Golurile partidei au fost reusite de cel mai experimentat jucãtor al echipei, Andrei Gheorghitã.

În etapa a saptea a Ligii 4 Vaslui, pe stadionul „Fepa” din Bârlad s-au confruntat cele douã echipe ale orasului, Sporting Bârlad si Atletic Club Bârlad. A rezultat un meci disputat, în care ambele formatii si-au creat ocazii de a înscrie, cu un plus pentru Sporting Bârlad, care a ratat câteva ocazii imense, din pozitie de unu la unu cu portarul advers. În prima reprizã, Sporting a avut mai mult posesia si initiativa si si-a creat câteva faze bune, reusind sã deschidã scorul prin Gheorghitã, dupã un un-doi cu Silviu Dan. Gazdele ar fi meritat sã primeascã si o loviturã de pedeapsã, însã centralul Negarã a lãsat jocul sã continue. Atletic Bârlad a fost la un pas de a restabili egalitatea, înainte de pauzã, dar Pãlãdutã a trimis mingea în bara portii adverse. În repriza secundã, perioadele de dominare au fost împãrtite, dar ocaziile mai mari au apartinut tot celor de la Sporting. În minutul 85, Gheorghitã a fãcut „dubla”, iar Sporting a reusit sã se impunã cu 2-0 în derby-ul Bârladului. Dupã sapte runde, Sporting Bârlad a adunat 8 puncte si se aflã pe locul 7, în vreme ce Atletic Club Bârlad coboarã pe locul 10 cu 5 puncte, dar si o partidã mai putin disputatã, restanta cu FC 2007 Gârceni. În runda urmãtoare, Sporting joacã, în deplasare, cu Multim Perieni, iar Atletic primeste vizita ultimei clasate, FDR Tutova.