9.9 C

Sporting Juniorul, pepinierã pentru nationala Under 16

Juniori

DE PERSPECTIVÃ… Vasluienii Eduard Grigore, Marcel Chiorean, Auras June, Denis Andrei si Tiberiu Grigoras au fost convocati la echipa nationalã a României – Under 16 pentru “dubla” amicalã, din deplasare, cu reprezentativa similarã a Muntenegrului. Prima partidã, disputatã miercuri, s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

Selectionerul echipei nationale de fotbal a României – Under 16, Sorin Colceag se bazeazã din nou pe jucãtorii clubului Sporting Juniorul Vaslui. Pentru “dubla” amicalã din Muntenegru, Colceag a convocat cinci jucãtori ai echipei pregãtite de Cornel Cracea. Marcel Chiorean, Eduard Grigore, Auras June, Tiberiu Grigoras si Denis Andrei au fost selectionati pentru cea de-a doua actiune din aceastã toamnã a “tricolorilor”. Însã, din cauza unor probleme medicale, fundasul Tiberiu Grigoras nu a mai fãcut deplasarea în Muntenegru. În primul meci, disputat miercuri, Eduard Grigore, Marcel Chiorean si Auras June au fost titulari, în timp ce Denis Andrei a intrat în repriza secundã. Partida dintre cele douã formatii s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, dupã ce muntenegrenii au egalat în ultimul minut al jocului. Pentru nationala României a înscris Mitran, din loviturã de pedeapsã. România – Under 16: Serban – Ed. Grigore (80 Arpentin), Stefãnescu, A. Vlad, Chiorean (71 Andrei) – Albu, Ardelean (40 Dat) – June (80 Cl. Stan), Mitrea, Mitran (71 Tomescu) – Bodea (40 Mitruscsak). Cel de-al doilea meci amical împotriva Muntenegrului se va disputa astãzi, de la ora 16.00.