5.7 C

Sporting Vaslui a învins juniorii lui Becali

Juniori

SUCCES… Sporting Juniorul Vaslui U19 a obtinut o victorie importantã si muncitã în etapa a XII-a a Ligii Elitelor U19, în fata celor de la FCSB Bucuresti U19. “Galben-verzii” s-au impus cu 1-0 si rãmân pe locul doi în Seria de Est.

Trupa pregãtitã de Cornel Cracea si Costinel Botez a câstigat la limitã meciul cu FCSB Bucuresti, scor 1-0, singurul gol al partidei fiind marcat de portarul Ionut Ailenei, din loviturã de pedeapsã, în ultimele minute ale partidei. “Galben-verzii” au mai beneficiat de un penalty, în primele minute ale partidei, dar Octav Cracea a trimis peste poartã. Prima reprizã a fost dominatã de echipa vasluianã, dar fãrã a-si mai crea mari ocazii de poartã. În partea secundã, June si compania au iesit mai motivati si au pus presiune pe adversari. Vasluienii s-au jucat cu ocaziile în ultimele 20 de minute si acest lucru putea sã-i coste. Trimisi în teren în repriza secundã, Vali Hagiu si Denis Andrei au fost cei mai periculosi jucãtori, ultimul reusind sã scoatã penalty-ul din care Vasluiul a obtinut toate cele trei puncte puse în joc. “Galben-verzii” au acumulat 30 de puncte si sunt pe doi în Seria de Est, urmând ca în etapa urmãtoare sã de-a piept cu AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 2, echipã aflatã pe penultimul loc al clasamentului.