9.9 C

Sporting Vaslui s-a calificat în semifinalele cupei

Juniori

EN-FANFARE… Start perfect de an pentru Sporting Juniorul Vaslui. Dupã victoria din campionat cu LPS Piatra-Neamt (1-0), echipa de juniori U17 a clubului Sporting Juniorul Vaslui s-a calificat în semifinalele Cupei României la fotbal (U17), în urma victoriei din deplasare, 3-0 cu FCSB Bucuresti.

Sporting Juniorul Vaslui a câstigat, ieri, partida din sferturile Cupei României – U17, disputatã contra formatiei FCSB Bucuresti, scor 3-0. Vasluienii s-au calificat în careul de asi dupã o victorie categoricã, în care adversarii au fost periculosi doar în startul reprizei secunde, când au ratat o loviturã de pedeapsã. „Galben-verzii” au deschis scorul prin Leonid Gherase, cel care avea sã facã „dubla” cu câteva minute înainte de pauzã. Sporting Juniorul Vaslui a controlat prima reprizã, ratând câteva ocazii clare si având de partea lor o posesie superioarã. În partea secundã, FCSB Bucuresti a echilibrat jocul, ratând si o loviturã de pedeapsã, în minutul 43. Cu 15 minute înainte de finalul partidei, Denis Andrei l-a învins pe portarul advers si a dus scorul la 3-0, iar Vasluiul a obtinut o calificare meritatã în semifinalele cupei. În careul de asi al competitiei KO s-au mai calificat Viitorul Constanta, UTA Arad si Ardealul Cluj. Urmãtorul joc al „galben-verzilor” va avea loc sâmbãtã, 17 martie, în ultima etapã a turului din Seria 1 a Ligii Elitelor U17, când vor primi vizita celor de la Dunãrea Cãlãrasi.