9.9 C
26-apr.-2024

Start fulminant în Divizia A

CSM Vaslui – CNOT Brasov 37-18 (15-12)

VICTORIE… CSM Vaslui a început cu dreptul editia de campionat 2018-2019, dupã ce sâmbãtã, s-a impus în fata celor de la CNOT Brasov cu scorul de 37-18.

Meciul dintre CSM Vaslui si CNOT Brasov a început abia dupã ce primarul Vasile Pavãl a tinut un discurs mobilizator, în fata unei sãli mai mult goale. Si asta pentru cã la startul jocului, în Polivalenta diin Vaslui nu erau mai mult de 150 de spectactori, semn cã trecerea de la Liga Nationalã la Divizia A nu a fost pe placul tuturor iubitorilor de handbal din oras. “CSM porneste la drum. Vreau sã cred cã sunteti alãturi de echipã si vom fi pentru cã obiectivul în acest an este accederea în Liga Nationalã. Au tot sprijinul nostru, al tuturor vasluienilor. Sã aibã un parcurs frumos”, a declarat edilul în debutul partidei. Întâlnirea cu jucãtorii de la Centrul National Olimpic de Tineret s-a dovedit însã mult mai dificilã decât ar fi fost de asteptat. Asta pentru cã în prima reprizã jocul în apãrare al gazdelor a fost deficitar si pentru cã elevii lui Leonard Bibirig au irosit mai multe atacuri, ceea ce le-a permis oaspetilor sã se mentinã la o diferentã recuperabilã. În repriza a doua însã, CSM Vaslui a practicat un joc mult mai bun, mai ales în ofensivã, iar asta s-a vãzut si pe tabela de marcaj, care indica o diferentã de 19 goluri la finalul celor 60 de minute. Dupã prima rundã, vasluienii ocupã primul loc în clasamentul Seriei A a Diviziei A, la egalitate de puncte cu CSM Botosani, dar cu un golaveraj mai bun.

“Putem mai mult”

Chiar dacã handbalistii pe care îi antreneazã s-au impus la o diferentã clarã, Leonard Bibirig a declarat, la finalul meciului, potentialul echipei este mai mare. “Având în vedere cã e prima etapa, emotiile si-au spus cuvântul. Dupã meciurile bune fãcute la Bacãu si la Focsani, a venit o prima reprizã în fata celor de la Brasov, nereusitã din toate punctele de vedere. Repriza a doua, usor-usor, am arãtat ceea ce vrem sã jucãm. Importantã pentru noi a fost victoria si sper ca pe viitor, meciurile de acasã sã le tratãm cu maxima seriozitate. Nu sunt multumit de jocul echipei pentru cã asteptãrile mele sunt altele. Ceea ce lucrãm la antrenamente este altceva. Ei au incercat astãzi (n.r. sâmbãtã) sã iasã în evidentã individual si nu prin jocul echipei. În prima parte am jucat cu superficialitate, am tratat de sus adversarul, am intrat în jocul lor, dar în a doua reprizã am reusit sã ne revenim si sã facem un spectacol handbalistic. Vrem sã multumim publicului spectator. Sperãm ca în etapele viitoare sã vinã într-un numãr cât mai mare si sã fie alãturi de noi” a declarat dupã meci, tehnicianul Vasluiului.

Gol din poartã în poartã

CSM Vaslui a avut nu mai putin de 11 marcatori în meciul cu CNOT Brasov: Rãvan Farcas (7 goluri), Dragon (6), Popa (5), A. Farcas (4), Amihãesi (4), Carali (3), Dediu (2), Cumpãnici (2), Hodorogea (2), Voinea (1), Petrila (1). De departe, cea mai frumoasã reusitã i-a apartinut portarului Valentin Petrila, care a reusit sã înscrie din poartã în poartã.