13.2 C

START PERFECT

Liga a IV-a

REUSITÃ… Plecãrile masive din aceastã varã a celor mai importanti jucãtori ai echipei Juventus Fãlciu nu s-au resimtit în meciul din prima etapã a campionatului, împotriva Viitorului Bârlad. Echipa primarului Moraru a învins, la scor, 5-1 pe Viitorul Bârlad.

Mai exact, Fãlciul a rãmas fãrã patru titulari din sezonul precedent, Gabriel Crãciun, Purice (ambii la CS Atletico Vaslui), Constantin Vulpe si Bogdan Ignat (ambii la FC Gârceni). Chiar dacã se aflã în reconstructie, Fãlciul a învins în prima etapã pe Viitorul Bârlad cu scorul de 5-1. Dupã o primã reprizã mai echilibratã, în care nu s-a marcat niciun gol, gazdele si-au revenit dupã pauzã si au câstigat în stil de mare echipã. Golurile Fãlciului au fost reusite de Doru Gheorghe (2), Gabriel Pârvu, jucãtor care a debutat în Liga 1 în ultimele meciuri ale sezonului trecut, Vasile Moraru si Gheorghe Gheorghitã din penalty. Si golul bârlãdenilor a fost înscris tot dintr-o loviturã de pedeapsã de Budeanu, jucãtor transferat de la Vitis Suletea. Dupã meci, primarul Fãlciului, Neculai Moraru s-a arãtat extrem de multumit de evolutia echipei sale si sperã ca si în acest an Juventus sã ajungã în play-off-ul campionatului. “Nimeni nu ne dãdea nicio sansã, dar am demonstrat cã suntem o echipã bunã. Am pierdut multi jucãtori, însã cei care au rãmas si-au fãcut din plin datoria. Va fi o luptã strânsã pentru calificarea în play-off pentru cã sunt trei-patru echipe bune în seria noastrã”, a declarat Neculai Moraru.