6.4 C
18-apr.-2024

Suletea, calificare dupã penalty-uri (foto)

SPECTACOL… Dramatism dus pânã la extrem. Vitis Suletea s-a calificat dupã penalty-uri în finala Cupei României – faza judeteanã. Trupa lui Gigel Ghenghea a învins cu 7-6 pe Juventus Fãlciu.

Partida a avut ritm, calitate, nerv, goluri si multe alte ocazii. Dupã un început echilibrat, Juventus Fãlciu a deschis scorul prin golgheterul campionatului Pârvu (1-0). În ciuda cãldurii, si dupã pauzã s-a jucat spectaculos. Laurentiu Borcea a restabilit egalitatea, 1-1, însã Gabriel Pârvu nu a fost de acord, înscriind din nou. 2-1 pentru Juventus. Fãlciul a fost la câteva minute de calificarea în finalã, însã golul lui Marian Dura (86) a trimis jocul în prelungiri. Chiar dacã a avut un om în plus, dupã eliminarea lui Moraru, Suletea s-a vãzut condusã din nou, dupã golul lui Pârvu. Însã, hattrick-ul lui Pârvu nu a adus calificarea în finalã, pentru cã suletenii au egalat din nou, prin Marian Dura. Meciul s-a decis la loviturile de departajare, acolo unde jucãtorii celor de la Vitis au fost mai inspirati. Gheorghitã si Hristian au ratat pentru Juventus, iar Laurentiu Guzganu a înscris golul calificãrii în finalã, acolo unde vor întâlni pe Atletico Vaslui. Partida se va disputa duminicã, 18 iunie.