10 C

Un egal cât o înfrângere

HC Adrian Petrea- HC Vaslui 27-27

HC Vaslui a avut parte de un ghinion cât roata carului ieri, în confruntarea cu HC Adrian Petrea. Desi conduceau la 4 goluri diferentã cu 7 minute înainte de finalul meciului, elevii lui Sandu Iacob s-au întors acasã cu un singur punct, dupã ce oaspetii au egalat în ultimul minut de joc, scor 27-27. Rezultatul e cu atât mai dureros cu cât “ros-albastrii” au fost superiori la toate capitolele, mai putin la loviturile de la 7 m unde au ratat cu seninãtate 4 astfel de lovituri. Pentru prima datã, fanii handbalului vasluian si-au putut urmãri live favoritii, printr-o transmisie livestream fãcutã de reprezentantii clubului. Pentru HC Vaslui urmeazã un nou test extrem de dificil, duminicã, pe teren propriu, cu Dinamo Bucuresti.

Resita s-a dovedit a fi un adversar mult mai slab decât se astepta tabãra vasluianã. Împinse de la spate de un public numeros, care în meciul de asearã a respirat pentru prima datã aer de Ligã Nationalã, gazdele au început mai bine meciul, în special datoritã interventiilor portarului Tevzadze. În prima parte a meciului, cele douã combatante au mers cap la cap. Resita a intrat cu un gol avantaj la pauzã, scor 15-14. Situatia s-a schimbat radical în a doua parte a jocului, când Vasluiul a iesit mult mai determinatã de la vestiare. În minutul 40, “ros-albastrii” reusesc sã preia conducerea pe tabela de marcaj, 19-20 si cu ajutorul portarului Tudor Stãnescu o mentin pânã în ultimul minut de joc. În tot acest interval de timp, ecartul nostru creste si la 4 goluri, însã Vasluiul gestioneazã foarte prost loviturile de la 7 m si oferã sansa Resitei sã revinã în joc. În minutul 59:55 ghinionul se produce, HC Adrian Petrea egaleazã si pune Vasluiul într-o situatie imposibilã de a obtine victoria în cele câteva secunde rãmase. Probabil ar fi obtinut-o dacã la repunerea mingei de la mijlocul terenului, Ioan Stan, fost jucãtor si la Vaslui în sezonul trecut, n-ar fi confundat handbalul cu rugby-ul si nu l-ar fi placat brutal pe Gabriel Bujor. Faultul resiteanului naste un meleu la mijlocul terenului, în dezavantajul Vasluiului, echipã care are atacul .Se lasã cu mai multe eliminãri, cu scheme de joc explicate de cei doi jucãtori, dar fãrã urmãri pe tabela de marcaj. Scor final 27-27 si HC Vaslui se întoarce acasã cu un singur punct în loc de trei. Pentru echipa vasluianã urmeazã un test extrem de dificil, cu Dinamo Bucuresti, meci ce se va juca duminicã, în Sala Sporturilor din localitate.

Partida, transmisã live de reprezentantii clubului

Asa cum a fãcut-o si de zilele Vasluiului, când a organzat mai multe concursuri cu tombole, clubul vasluian a venit si ieri în sprijinul fanilor, cu transmisiunea live a meciului de la Resita. Cu toate cã nu a fost transmisã la televizor, suporterii HC Vaslui si-au putut urmãri favoritii pe internet, cu ajutorul lui Sorin Aprodu, directorul sportiv al clubului, care a filmat live întreaga partidã. Minutul de aur a fost înregistrat în a doua reprizã, când nu mai putin de 167 de vasluieni se uitau la meci. Printre cei care au urmãrit livestram-ul s-a numãrat si realizator de emisiuni tv, Cãtãlin Striblea.