10.2 C
23-apr.-2024

UN EGAL CÂT UN ESEC (foto)

HC Vaslui – Steaua Bucuresti 26-26 (15-13)

EGALATI PE FINAL … HC Vaslui a fost la un minut de o victorie de senzatie în derby-ul cu Steaua Bucuresti. Extrem de artãgosi si cu moralul ridicat dupã victoria de la Târgu Jiu, vasluienii au interpretat o partiturã aproape perfectã contra Stelei, venitã la Vaslui dupã toate cele trei puncte.Cu sapte minute înainte de final, Vasluiul conducea cu trei goluri, 25-22, însã handbalistii vasluieni nu au reusit sã-si apere avantajul, iar stelistii au egalat în ultimul minut de joc, 26-26.

Vasluienii au început timid meciul, ceea ce le-a permis “ros-albastrilor” sã se desprindã rapid la 2-0. Primul gol al Vasluiului a venit abia în minutul 5, atunci când Sandu Iacob a reusit sã-l învingã pe Stefan Laufceag. Impulsionati de atmosfera incendiarã din Sala Polivalentã si de pofta de gol a lui Dragos Soare, elevii pregãtiti de Leonard Bibirig au reusit sã treacã pentru prima datã în avantaj în minutul 9, scor 4-3. S-a mers apoi cap la cap pânã în ultimul minut al primei reprize, când Soare si compania au profitat de superioritatea numericã si au intrat la cabine cu un avans de douã goluri, scor 15-13. Startul reprizei secunde a fost mult mai bun pentru HC Vaslui, care a reusit foarte repede sã se desprindã la patru goluri, 18-14. Cu Dragos Soare în formã de zile mari, Vasluiul a oferit un joc modern pe vitezã în atac si o apãrare agresivã. Desi Vasluiul are în lot jucãtori cu experientã, precum Sandu Iacob sau Mãdãlin Tutu, acestia nu au reusit sã gestioneze finalul jocului, iar în ultimele sapte minute, vasluienii au înscris doar un singur gol. De la 25-22 în minutul 53 s-a fãcut 26-26 cu un minut înainte de final. Mai mult, Vasluiul putea pierde meciul, însã stelistii au ratat la ultima fazã a meciului. La partida de asearã, Sala Polivalentã a devenit neîncãpãtoare, suporterii completând în tribune spectacolul handbalistic oferit pe semicercuri de cele douã echipe. Pe lângã atmosfera de zile mari, la meciul de ieri au iesit în evidentã si cei doi arbitri, care au scos din sãrite antrenorii celor douã echipe.