10 C

Un nou succes pentru RC Bârlad

VICTORIE… Echipa bârlãdeanã de rugby s-a impus, în deplasare, cu scorul de 19-10 în meciul cu Bucovina Suceava, contând pentru etapa a 12-a a Diviziei Nationale de Seniori.

Primul sfert de orã al disputei dintre RC Bârlad si CSM Bucovina Suceava, un duel de traditie în rugbiul românesc, a fost extrem de echilibrat, gazdele deschizând scorul dintr-o loviturã de pedeapsã transformatã de Sabin Cretu. Elevii profesorului Ioan Harnagea si-au revenit repede, iar pânã la pauzã au marcat douã eseuri transformate si astfel scorul înregistrat dupã 40 de minute de joc ale partidei a fost favorabil bârlãdenilor, 14-3. La revenirea de la vestiare, sucevenii au mai încasat un eseu, netransformat însã, astfel cã ecartul a crescut si mai mult, scor 3-19. Pe final de partidã gazdele au revenit în ofensivã, au si înscris un eseu, însã era deja prea târziu pentru a emite pretentii la punctele puse în joc. RC Bârlad s-a impus cu scorul de 19-10 si a ajuns la a opta victorie în clasament, situându-se la doar douã puncte în spatele ocupantei locului 3, ACS Tomitanii Constanta, care are 40 de puncte. Lider este Gloria Buzãu, cu 49 de puncte, urmatã de CS Nãvodari, cu 43 de puncte.