10.7 C

Un pompier vrâncean, medaliat cu aur la „The Games of Heroes”

Pompierul Iulian Pitulac este singurul vrâncean din lotul naţional şi a obţinut medalia de aur la arte marţiale. Campionatul mondial al poliţiştilor şi pompierilor are loc în statul american Virginia de Nord.

Vrânceanul Iulian Pitulac, plutonier major în cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Vrancea, a câştigat ieri medalia de aur la „2015 World Police & Fire Games” Fairfax 2015 „Games of Herous”, campionatul mondial al poliţiştilor şi pompierilor. Competiția dedicată eroilor care salvează vieţi şi bunuri pe tot mapamondul se derulează în perioada 26 iunie – 5 iulie, în oraşul Fairfax din statul amercan Virginia de Nord. Legitimat la clubul Dragon Taekwondo din Focşani, unde practică Taekwondo (Kyorugi), Iulian Pitulac a fost cel mai bun la categoria „bărbaţi, 30+, 68 kilograme”. Pe locul secund s-a situat un competitor din Mexic, iar locul III a fost împărţit între un canadian şi un indian. Iulian Pitulac a fost singurul concurent din România la întrecerile de arte marţiale, secţiunea Taekwondo. Taekwondo-ul, sau Arta de a lovi cu mâinile şi picioare este originară din Coreea, iar din anul 2000 este sport olimpic. Singurul vrâncean de la această competiţie, Iulian Pitulac a plecat în SUA cu lotul Asociaţiei Sportive a Pompierilor din România” (A.S.P.R.). „A fost greu, dar finalul contează pentru că a ieşit aşa cum îmi doream. Sunt foarte bucuros, mai ales pentru că nu am mai obţinut aur într-o competiţie din anul 2008. Acest sport este pasiunea mea şi tot ce înseamnă pasiune şi muncă se concretizează mereu în rezultate”, ne-a declarat aseară Iulian Pitulac, care se afla în drum spre aeroport pentru revenirea în patrie. La campionatul mondial al pompierilor și polițiștilor au concurat 17.000 de sportivi la 56 de discipline sportive.