9.8 C

UNA CALDÃ, ALTA RECE

Antrenamente si amicale la foc automat

PREGÃTIRI…HC Vaslui a sustinut, la sfârsitul sãptãmânii trecute, douã partide amicale, ambele în deplasare, la Cheile Grãdistei. Dacã în primul meci, echipa vasluianã nu a avut probleme sã se impunã în fata nou-promovatei CSM Ploiesti (scor 29-26), cel de-al doilea test a fost picat de elevii lui Sandu Iacob, acestia fiind învinsi de Dunãrea Cãlãras cu scorul de 24-33.

Echipa vasluianã de handbal masculin s-a deplasat weekend-ul trecut la Cheile Grãdistei pentru a participa la primul turneu din aceastã varã, alãturi de alte trei formatii din Liga Nationalã, CSM Ploiesti, AHC Dunãrea Cãlãrasi si CSM Bucuresti. Echipa lui Sandu Iacob si-a mãsurat fortele doar cu primele douã participante, înregistrând un succes si o înfrângere. Sâmbãtã, în fata nou-promovatei CSM Ploiesti, jucãtorii antrenati de Sandu Iacob au dat dovadã de multã maturitate în faza de atac, unde si-au croit cu usurintã drumul spre poarta adversã. Pentru HC Vaslui au marcat nu mai putin de 11 jucãtori, ceea ce aratã o mai bunã functionare a compartimentului ofensiv: Pasere 4, Soare 4, Polocoser 3, G.Bujor 3, Hrimiuc 3, Moldovanu 2, M.Bujor 2, Rosu 2, Barac 2, Anton 2, Cotinghiu 2. Scorul la finalul celor 60 de minute a fost 29-26 pentru HC Vaslui (16-15 pauzã)

Cãlãrasiul n-a avut milã de noi

Duminicã dimineatã HC Vaslui a sustinut al doilea meci amical de la Cheile Grãdistei întâlnind formatia AHC Dunãrea Cãlãrasi. Un adversar de un alt calibru, la care, din aceastã varã evoluezã fostii jucãtori ai Vasluiului, Sabin sI Maris Ignat. A fost si primul duel al celor doi antrenori de la echipa nationalã, Sandu Iacob si Aihan Omer. Din pãcate, “ros-albastrii” n-au avut prea multe sanse în fata trupei de la malul Dunãrii, aceasta asigurându-si un avantaj linistitor încã de la pauzã, scor 18-11. La finalul celor 60 de minute, ecartul era si mai mare, scor 24-33, Vasluiul fiind nevoit sã se multumeascã cu jocul foarte bun fãcut de extreme. Principalii marcatori în meciul cu Cãlãrasi au fost: Barac 5, Rosu 4, Polocoser 4, Moldovanu 3, G.Bujor 2, Cotinghiu 2, Pasere 2, M.Bujor 1, Soare 1. Cele douã echipe se vor mai afla fatã în fatã pânã la startul campionatului. Dunãrea se numãrã printre echipele invitate la Cupa Municipiului Vaslui la handbal, turneu ce se va disputa în perioada 14-16 august la Vaslui. Pânã atunci însã, HC Vaslui va mai sustine un meci amical, miercuri, 5 august, cu noua echipã de handbal a Bacãului.