7 C

Unirea Negresti, campioanã în Liga 5

Liga 5

TROFEU… Unirea Negresti a câstigat finala Ligii 5 la fotbal si a cucerit titlul de campioanã a Ligii 5, sezonul 2018-2019. Negrestenii au învins în finalã pe FC Cretesti, scor 10-9, dupã executarea loviturilor de departajare. În timpul regulamentar scorul a fost egal, 3-3.

În prezenta a peste 200 de spectatori, Unirea Negresti a reusit sã învingã pe FC Cretesti (10-9) , în finala Ligii 5, disputatã pe stadionul “Orãsenesc” din Negresti. Gazdele au condus cu 3-1 la pauzã, dar Cretestiul a revenit în partea secundã si a trimis meciul în prelungiri. Cu un minut înainte de finalul celor douã reprize de prelungiri cretestenii au ratat o ocazie imensã dintr-o pozitie idealã. În sezonul urmãtor cele douã formatii vor juca în Liga a 4-a. Dupã disputarea finalei mari, conducerea AJF Vaslui a acordat superlativele Ligii 5 – editia 2018-2019. Cel mai bun jucãtor al Ligii 5 a fost desemnat Andrei Tabeicã de la FC Cretesti, titlul de cel mai bun portar a fost adjudecat de Vasile Avãdanii (Unirea Negresti), în timp ce Ionut Cretu, tot de la Negresti, a fost desemnat cel mai bun antrenor. Golgheterul Ligii 5 va fi anuntat dupã terminarea play-out-ului Ligii 5.