10.7 C

Universitatea a ratat promovarea în Liga Naţională

Sâmbătă seară echipa de handbal a Universităţii Suceava nu a reuşit să revină în Liga Naţională după ce a pierdut în ultima secundă meciul decisiv de la turneul de baraj cu CSM Focşani, scor 19-20.
Miza promovării şi-a pus amprenta pe jocul celor două echipe din teren, confruntarea fiind una foarte echilibrată. În prima parte elevii lui Adrian Chiruţ au condus mai tot timpul pe tabelă, dar nu au reuşit să se distanţeze decisiv, iar adversarii au reuşit să egaleze pe finalul reprizei şi să intre la vestiar cu un gol avantaj, scor 10-9.
Focşănenii au început mai bine partea a doua şi s-au dus la 3 goluri, dar replica studenţilor nu s-a lăsat aşteptată. Ultimele 15 minute jocul a fost extrem de echilibrat, dar nici una dintre echipe nu s-a distanţat decisiv. În minutul 51, Suceava a avut 2 goluri avantaj, dar a fost egalată.