8 C
27-apr.-2024

Vasluieni, convocati la nationala U16

JUNIORI… Convocati la echipa nationalã de juniori (Under 16), jucãtorii echipei Sporting Juniorul Vaslui, Auras June si Marcel Chiorean au evoluat în partida amicalã împotriva echipei de la Centrul de Excelentã Buzãu. Un alt vasluian prezent la nationala de juniori este Luis Munteanu. Nãscut în Vaslui, Munteanu evolueazã pentru Academia „Gheorghe Hagi” Constanta.

Echipa nationalã de juniori Under 16 a României trebuia sã evolueze în perioada 16-21 ianuarie la cea de-a 18-a editie a turneului amical Aegean Cup, competitie ce se desfãsoarã în Turcia, la Kusadasi. Participarea la aceastã întrecere a fost anulatã dupã ce staff-ul tehnic s-a sfãtuit cu conducerea Federatiei Române de Fotbal. Decizia a fost luatã din motive de sigurantã, având în vedere situatia din Turcia. In aceste conditii, tricolorii mici, pregãtiti de Sorin Colceag, au disputat, la Buftea, un meci de pregãtire împotriva celor de la Centrul de Excelentã Buzãu, cîstigat cu 3-0 de reprezentativa Under 16. Golurile au fost reusite de Deniz Giafer, Aron Girsik si Luis Munteanu. Partida a avut douã reprize de câte 30 de minute si a fost arbitratã la centru de Alexandru Tudor.