9.9 C

Vasluienii, prea mici pentru handbalul mare

CSM Vaslui – Dobrogea Sud Constanta   20-23 (11-12)

DEZASTRU… CSM Vaslui pierde clar duelul cu Dobrogea Sud Constanta, scor 20-23, din etapa a 19-a a Ligii Zimbrilor, dupã o reprizã secundã de cosmar. În primele 15 minute ale pãrtii secunde, vasluienii au reusit „performanta” de a înscrie un singur gol!

Bãietii lui Leonard Bibirig au început într-o notã de echilibru partida cu Dobrogea Sud Constanta, dar au dat primele rateuri când de la 4-2 în minutul 8 constãntenii s-au depãrtat la 7-5 si 11-9 (min. 26). Pânã la final s-a mers cap la cap, iar oaspetii au intrat la cabine cu avantaj de doar un gol, 12-11. Jocul Vasluiului din repriza secundã a dezamãgit crunt. Neputinta a fost cuvântul de ordine în echipa lui Bibirig, în special în startul reprizei secunde, când s-a marcat un singur gol în 15 minute! CSM-ul nu s-a regãsit deloc ca echipã, mingi neprinse, multe erori, iar atacul nu a functionat deloc. De partea cealaltã, Constanta a aruncat din din toate pozitiile, de la 9 metri, pe extreme, pe contraatac. Pentru CSM Vaslui au marcat: Carali (5), Acatrinei (5), Cumpãnici (4), Karamyshev (2), Cîrchea (2), Petrea (1) si Amihãesi (1). În urma acestui rezultat, CSM Vaslui rãmâne pe locul 10, cu 21 de puncte. În runda urmãtoare, Vasluiul va juca, în deplasare, joi, 27 februarie, cu Politehnica Timisoara.