1.6 C
19-mart.-2024

Vasluienii, rãpusi de ratãri si de arbitri

CSM Vaslui – Potaissa Turda 32-35 (16-18)

ESEC… CSM Vaslui a pierdut cu Potaissa Turda, scor 32-35 (16-18), în ultima etapã a turului Ligii Zimbrilor, dupã o partidã în care arbitrii Harabagiu si Stãnescu i-au protejat pe turdeni cu deciziile lor. Handbalistii vasluieni n-au fãcut un meci rãu, dar n-au putut mai mult în fata unei echipe de top din România, ajutatã si de deciziile arbitrilor.

Trupa lui Leonard Bibirig a încheiat turul Ligii Zimbrilor la handbal masculin pe locul 11, cu 15 puncte, dupã esecul cu Turda, 32-35 (16-18). Handbalistii vasluieni au condus pe tabela de marcaj pânã în minutul 20 (11-10), Karamyshev, Acatrinei si Popa fiind principalii marcatori. În ultimele zece minute ale primei pãrti, Turda a reusit sã întoarcã rezultatul, si de la 11-10, turdenii au intrat la cabine cu un avans de douã goluri, 16-18. Startul reprizei secunde a apartinut oaspetilor, 19-24 (min. 40) si 21-28 (min. 46), ajutati si de arbitrii Harabagiu si Stãnescu, care au luat multe decizii în favoarea turdenilor. Pe final, Vasluiul a redus din diferentã si a venit la douã goluri, 30-32, dar a fost prea târziu, Khadkevich si Amihãesi ratând incredibil pe final. Meciul s-a încheiat cu victoria oaspetilor, scor 32-35, iar handbalistii vasluieni trebuie sã uite repede esecul cu Turda, pentru cã urmeazã un alt meci foarte dificil, acasã, cu Dinamo Bucuresti, joi, 12 decembrie. Golurile Vasluiului au fost reusite de Acatrinei (8), Popa, Amihãesi (câte 5 goluri), R. Farcas (3), Karamyshev, Cîrchea, Khadkevich, Carali, Voinea (câte 2 reusite) si portarul Petrila (1 gol).