7 C

Vasluiul a cedat pe final la Focsani

CSM Focsani – CSM Vaslui     25-21 (11-12)

ÎNFRÂNGERE… CSM Vaslui n-a reusit un rezultat pozitiv în deplasarea de la Focsani, 21-25 (12-11) cu CSM Focsani 2007. Handbalistii vasluieni au condus cu 18-16 în minutul 45, dar au plãtit tribut numeroaselor greseli, dar si faptului cã în ultimele 15 minute de joc, 8 le-au jucat în inferioritate numericã.

Handbalistii de la CSM Vaslui au pierdut cu CSM Focsani 2007, scor 21-25 (11-12), si au coborât pe locul 8 în clasamentul Ligii Zimbrilor. Desi a condus la pauzã la un gol diferentã, echipa vasluianã a cedat în fata celor de la CSM Focsani. Cu o evolutie bunã în prima reprizã, dar si în prima parte a reprizei secunde, CSM Vaslui s-a stins pe final, când a fost lipsitã de solutii în atac. În plus, bãietii lui Bibirig au jucat o lungã perioadã în inferioritate numericã, dupã ce au primit multiple eliminãri de douã minute, 6 la numãr, în timp ce gazdele, surprinzãtor, au avut o singurã eliminare. Focsãnenii au speculat aceste probleme si s-au impus pe final. Pentru CSM Vaslui au marcat: Carali (6 goluri), Karamyshev, Amihãesi (ambii cu câte 4 reusite), Cîrchea (3), Khadkevich (2), Petrea si Polocoser (câte un gol). În runda urmãtoare, CSM Vaslui va juca, tot în deplasare, împotriva celor de la HC Buzãu, partidã care se va disputa sâmbãtã, 22 septembrie.