11.9 C

Victorie de senzatie

Nationala femininã de handbal a României a obtinut o victorie de senzatie în fata echipei Rusiei, campioana olimpicã en titre, cu scorul de 22-17 (11-9), miercuri seara, la Helsingborg, în Grupa D a Campionatului European – EURO 2016 din Suedia. Tricolorele au fãcut un meci extraordinar, mai ales în defensivã, unde tânãra Denisa Dedu a fãcut un meci incredibil, cu 22 de mingi salvate din 39 de aruncãri (procentaj de 56%). De remarcat cã România nu a fost condusã în acest meci nici mãcar o singurã datã. Echipa antrenatã de ibericul Ambros Martin a fost în avantaj în primele minute (1-0, 2-1), iar la scorul de 2-2 (min. 5) au trecut 11 minute fãrã ca Rusia sã marcheze, în timp ce România a punctat de cinci ori, scorul fiind de 7-2 (17). Campioana olimpicã s-a apropiat apoi la douã goluri, 9-7 (26), iar apoi la unul singur, 10-9 (29), dar la pauzã România conducea cu 11-9. Debutul pãrtii secunde a fost unul dificil pentru românce, care s-au vãzut egalate (11-11), iar adversarele au avut câteva sanse de a trece la conducere. România s-a apãrat magistral si a revenit din nou la conducere pe tabelã, 16-14 (40), scor la care timp de zece minute niciuna dintre echipe nu a reusit sã înscrie. Rusia a reusit din nou egalarea, în min. 53, 17-17, dar echipa noastrã nu s-a clãtinat si a fãcut un final remarcabil, marcând de cinci ori fãrã sã primeascã gol pânã la expirarea timpului de joc, reusind o victorie memorabilã, cu 22-17. Dedu a fost desemnatã, în mod firesc, cea mai bunã jucãtoare a meciului.