10.7 C

Victorie dificilã

HC Vaslui – CSU Galati 36-27

GREU…HC Vaslui se pregãteste gâfâind pentru partea a doua a campionatului. Trupa antrenatã de Leonard Bibirig a sustinut ieri penultimul amical înaintea reluãrii competitiei si desi a fãcut-o în fata unei divizionare secunde, diferenta de joc dintre cele douã combatante a fost aproape insesizabilã. Cei aproximativ 70 de fani prezenti la salã s-au împãrtit în douã tabere. Multi au spus cã CSU-ul a jucat foarte bine, însã au fost si guri care au afirmat cã Vasluiul mai are mult de muncã dacã vrea sã spere la play-off.

Reveniti de la Bucuresti cu douã înfrângeri în fata lui Dinamo, elevii antrenati de Leonard Bibirig si Laurentiu Cozma aveau nevoie ca de aer de o victorie în meciul cu CSU Galati pentru a-si reface moralul. Ocupantã a locului doi în liga secundã, trupa gãlãteanã s-a dovedit a fi însã o nucã mult mai tare decât se asteptau gazdele iar evolutia scorului din prima reprizã atestã acest lucru. 3-2 în minutul 5, 11-10 în minutul 20 si 14-14 la fluierul de final al primei pãrti, cu Bogdan Pralea în prim-plan, acesta bifând nu mai putin de 13 interventii salvatoare. În a doua reprizã, ofensiva vasluienilor a fost mult mai penetrantã. “Ghiulele” lui Hagiu s-au oprit de fiecare datã în plasa portii gãlãtene, mãrind ecartul de la minut la minut. Cu un sfert de orã înainte de final, Vasluiul se distanteazã la 7 goluri, iar pânã în minutul 60, scorul se face 36-27. Diferentã prea mare în opinia celor prezenti, care cred cã misiunea salvãrii de la retrogradare va fi una extrem de dificilã. Ultimul meci de verificare înaintea reluãrii campionatului va avea loc, vineri, ora 17:00, în Sala Sporturilor, cu Politehnica Iasi.

Marcatorii echipei: Hagiu -8 goluri, G Bujor- 5, Barac- 3, Bejenariu- 3, Rosu- 3, M. Ignat- 3, Soare- 2, S. Ignat- 2, M. Bujor- 2, Cotinghiu- 2, Sandu- 2, Tutu- 1.

Evolutia scorului: min 5- 3:2, min 10- 8:5, min 15- 8:7, min 20- 11:10, min 25- 13:11, min 30- 14:14 // min 35- 20:16, min 40- 22:18, min 45- 26:19, min 50- 29:24, min 55- 32:25, min 60- 36:27

Interventii portari: Pralea-13, Nedelcu-4