14.5 C
24-apr.-2024

Victorie fantasticã pentru HC Vaslui (foto)

HC Vaslui – Politehnica Iasi 33-30 (15-18)

DERBY… Echipa vasluianã de handbal masculin a învins, duminicã seara, pe teren propriu, pe nou-promovata Politehnica Iasi cu scorul de 33-30 în cea de-a treia etapã a Ligii Nationale. Ceea ce trebuia sã fie o victorie „de serviciu” s-a dovedit a fi un adevãrat travaliu pentru elevii lui Sandu Iacob. HC Vaslui a fost condusã cu trei goluri la pauzã, însã a revenit cu 20 de minute înainte de final si si-a adjudecat, cu multã sudoare, cele trei puncte. La meci au participat si galeriile de fotbal ale celor douã orase care au fãcut o atmosferã incendiarã. Iesenii s-au dat în petic încã din garã, unde au aprins mai multe petarde pe peron, însã pe cât de gãlãgiosi au fost pe drumul spre salã, pe atât de tãcuti au fost la meci. „De vinã” au fost jocul gazdelor si suporterii de la Peluza Nord Vaslui, care i-au acoperit, vocal, pe tot parcusul jocului.

HC Vaslui a urcat pe locul 5 în clasamentul Ligii Nationale, dupã o nouã victorie senzationalã. Victimã i-a fost Politehinca Iasi, echipã nou-promovatã în primul esalon handbalistic al tãrii. Calculul hârtiei, care o indicã pe gruparea lui Sandu Iacob drept favoritã, a fost serios pus la îndoialã în prima reprizã. Pe fondul greselilor nefortate din tabãra gazdã, „alb-albastrii” s-au aflat mai tot timpul la conducerea jocului si a scorului. Doar paradele lui Bogdan Pralea au fãcut ca iesenii sã nu intre cu o diferentã mai mare de trei goluri la vestiare. La pauzã a fost 18-15 pentru oaspeti. Repriza a doua a început fantastic pentru vasluieni. În patru minute, Bujor & comp au egalat pe tabelã iar din minutul 37 au preluat conducerea pe care nu au mai cedat-o pânã la final. Încurajatã din tribune de aproximativ 500 de fani, HC Vaslui s-a distantat si la patru goluri spre final, însã fluierul de final a consemnat rezultatul de 33-30.

Spectacol în tribune ! Suporterii de la Peluza Nord Vaslui, net superiori fanilor veniti de la Iasi

Meciul de asearã s-a jucat într-o atmosferã cum de mult nu s-a mai vãzut în Sala Sporturilor. Protagonisti ai fost suporterii de la echipele de fotbal ale celor douã orase. Aproximativ 40 de ultrasi ai Politehnicii au tinut sã-si sustinã echipa în deplasare, acestia fãcând deplasarea cu trenul. În momentul când au ajuns în gara din Vaslui, iesenii au aruncat mai multe petarde pe peron. Au fost preluati imediat de fortele de ordine, care i-au escortat pânã la Sala Sporturilor. Pe drum, acestia au scandat mai multe trivialitãti la adresa vasluienilor. Asa cum era de asteptat, între cele douã tabere au avut loc douã ciocniri, una în garã, cealaltã lângã OMV, însã fãrã ca cineva sã fie rãnit. În Sala Sporturilor, ambele galerii si-au încurajat, cu fair-play favoritii si nu s-au înregistrat incidente. Probabil din cauza frustrãrilor cã si la fotbal iar acum si la handbal, Vasluiul a fost net superior Iasului în ultimii ani, oaspetii i-au mai înjurat de câteva ori pe vasluienii prezenti în salã, însã au fost ignorati cu desãvârsire. Suporterii de la Peluza Nord Vaslui, aproximativ 50 la numãr, dar si publicul spectator, si-au încurajat echipa pe tot parcursul jocului iar la final s-au bucurat împreunã, asa cum de mult n-au mai fãcut-o.

Moment de reculegere pentru legendarul Lascãr Panã

Meciul dintre HC Vaslui si Politehnica Iasi a început cu câteva minute întârziere dupã ce publicul împreunã cu componentii celor douã echipe au tinut un moment de reculegere în memoria unei legende a handbalului românesc. Lascãr Panã a decedat, ieri, la vârsta de 83 de ani din cauza unui accident vascular. Unul dintre cei mai importanti oameni din istoria handbalului românesc, creatorul marii echipe al lui Minaur Baia Mare si primul om care a înfiintat un club exclusiv de handbal în tara noastrã, s-a stins acasã, la Baia Mare. Nãscut la Constanta, Lascãr Panã a jucat mai întâi fotbal ca junior si a devenit campion de juniori cu Competrol Bucuresti, în 1952. Mama sa i-a interzis sã mai joace fotbal si l-a pus sã aleagã orice alt sport.