9.6 C

Victorie fãrã emotie pentru CSM Vaslui

MAI BUNI… Echipa vasluianã de handbal si-a pãstrat diferenta de opt puncte fatã de principala urmãritoare în clasmentului Seriei A a Diviziei A, dupã ce sâmbãtã a învins, în deplasare, pe CSM Botosani cu scorul de 33-19. A fost a saptea victorie consecutivã pentru handbalistii antrenati de Leonard Bibirig si a sasea în care favoritii nostri reusesc sã înscrie cu cel putin 10 goluri mai mult decât echipa adversã.

Programat pentru etapa a saptea a Diviziei A, meciul dintre CSM Botosani si CSM Vaslui a fost echilibrat doar în primele opt minute, când cele douã formatii au mers cap la cap. Din minutul 9, gruparea antrenatã de Leonard Bibirig s-a desprins la trei goluri pe tabela de marcaj, iar pânã la pauzã si-a mãrit avantajul la 9 goluri, intrând la vestiare cu scorul de 18-9. Startul reprizei secunde le-a apartinut tot vasluienilor, care la patru minute de la reluarea jocului si-au marit si mai mult ecartul, ducând scorul la 22-10. Ultimele sapte minute ale partidei le-au apartinut portarilor nostri, Valentin Petrila si Bogdan Pralea, care au apãrat tot, inclusiv lovituri de la sapte metri, aportul lor fiind decisiv în stabiliarea scorului final, 33-19 pentru CSM Vaslui. Marcatorii formatiei antrenate de Leonard Bibirig au fost Al. Farcas 8, Poterã 5, Carali 4, Polocoser 4, Voinea 4, Hodorogea 4, Dediu 3, Popa 1. Etapa viitoare, echipa vasluianã va juca pe teren propriu, cu CSU II Suceava, meciul fiind programat sâmbãtã, 17 noiembrie, de la ora 18:00.