17.4 C

Victorie grea pentru HC Vaslui (foto)

HC Vaslui – Politehnica Iasi 38-34 (20-14)

ÎN SCÃDERE DE FORMÃ… HC Vaslui continuã parcursul perfect din acest sezon. Echipa pregãtitã de Leonard Bibirig a învins cu 38-34 pe Politehnica Iasi, dupã o partidã în care handbalistii vasluieni nu au fost scutiti de emotii.

La patru zile dupã victoria de la Iasi, 35-25 cu HC Universitas Iasi, handbalistii vasluieni au întâlnit cealaltã reprezentantã a judetului Iasi, Politehnica. Chiar dacã au avut momente când s-au apropiat pe tabelã, iesenii nu au pus mari probleme Vasluiului. 60 de minute cu suisuri si coborâsuri, dar finalmente o victorie meritatã pentru HC Vaslui. Trupa pregãtitã de Leonard Bibirig a început bine partida de asearã, reusind sã se desprindã la trei goluri în minutul 13 (6-3), pentru ca diferenta sã se mãreascã apoi constant, 10-4 în minutul 16 si 16-7 în minutul 25. Iesenii s-au trezit pe finalul primei reprize, reducând din diferentã, 20-14 la pauzã. Repriza secundã a fost mai echilibratã, iesenii reusind sã reducã din diferentã, de la 31-24 (minutul 46) s-a fãcut 32-29 în min. 50, moment în care Leonard Bibirig a cerut time-out. Iesenii s-au tinut aproape, 35-32 (min. 57), însã nu au putut întoarce soarta partidei. Vasluienii au reusit sã câstige acest joc, scor 38-34, în ciuda faptului cã nu au reusit sã elimine din joc relaxarea de care se temea Leonard Bibirig. O evolutie consistentã din partea lui Sandu Iacob, jucãtor care si-a demonstrat încã o datã valoarea. În runda viitoare, HC Vaslui va juca, în deplasare, duminicã, cu CSM Focsani.