11.9 C

Victorie în derby

SUCCES… În derby-ul Seriei 1 a Campionatului National de fotbal rezervat juniorilor sub 17 ani, etapa a XXX-a a campionatului, Sporting Juniorul Vaslui a învins LPS Iasi, cu scorul de 1-0. Singurul gol al partidei a fost marcat în repriza secundã de Octavian Cracea, cel care în prelungirile meciului a ratat si o loviturã de pedeapsã.

Vasluienii au început curajos meciul si au irosit câteva ocazii clare de gol. Iesenii s-au apãrat excelent, iar pustii pregãtiti de Cornel Cracea n-au reusit sã bage mingea în ate. În partea secundã, Vasluiul si-a continuat forcingul ofensiv, irosind alte câteva mari ocazii. Golul a venit în partea a doua a reprizei secunde, Cracea reusind sã-l învingã pe bravul goalkeeper al echipei iesene. În urma victoriei de ieri, Sporting Juniorul rãmâne pe primul loc în Seria 1, cu 80 de puncte, cu cinci peste ocupanta locului secund, LPS Piatra-Neamt. În runda urmãtoare, Sporting Juniorul întâlneste, în deplasare, pe LPS Piatra-Neamt. Tot în campionatul juniorilor U17, echipa LPS Vaslui, pregãtitã de Valentin Damian, a învins cu 3-0 pe LPS Bacãu si a ajuns la 26 de puncte. Pentru Vaslui au marcat Anghel, Vãleanu si Ogrinj. Din pãcate, juniorii Under 19 de la LPS Vaslui, au cedat, scor 2-6, cu LPS Bacãu.