5.7 C

Victorie în fata adversarului traditional, CSM Calarasi

HC Vaslui – CSM Calarasi 28-25

MAI BUNI…Dupa înfrângerea suferita în prima zi a memorialului sucevean “Mihai Mironiuc”, în fata echipei gazda, trupa pregatita de Leonard Bibirig si-a luat revansa în fata adversarului traditional, CSM Calarasi, scor 28-25. Asa cum sta bine la fiecare derby, nervii celor doua combatante au cedat în timpul meciului, iar principalii actori ai fazei nesportive, Mihai Bujor, respectiv Alin Sania au vazut a doua repriza din tribune dupa ce în ultimul minut al primei parti au vazut cartonasul rosu din partea arbitrilor.

Pentru a-si mentine sansele la câstigarea competitiei, HC Vaslui avea nevoie de o victorie din confruntarea cu Calarasiul. Cu o doza mai mare de concentrare fata de meciul cu CS U Suceava, baietii lui Leonard Bibirig au avut o alta fata în partida de aseara, care a stat sub semnul echilibrului doar pâna în minutul 10. Marius Ignat cu reusita de 6-5 îsi desprinde echipa pe tabela de marcaj, iar pâna la finalul primei parti avantajul creste la 4 goluri, scor pauzei fiind 14-10 pentru HC Vaslui. Înainte de a intra la vestiare, Mihai Bujor si Alin Sania si-au împartit câte ceva, gestul lor fiind sanctionat de arbitrii direct cu cartonasul rosu. A urmat o a doua repriza în care Bibirig a avut ceva emotii doar în minutul 39, când adversarii au redus la un gol diferenta, scor 16-15. Stan în min 40 si Rosu pe un contraatac la faza imediat urmatoare, readuce linistea pe banca Vasluiului, stabilind din nou o diferenta de 3 goluri, scor 18-15. Diferenta se mentine pâna la final, iar Iacob & comp ies câstigatori dintr-o confruntare cu un adversar care va pune probleme multor echipe în sezonul urmator al Ligii Nationale, scor final 28-25. Principalii marcatori ai Vasliului au fost Cotinghiu 5 goluri, Ignat (4), Tutu (3).