7 C
20-apr.-2024

Victorie în primul meci al anului

Politehnica Iasi – HC Vaslui 30-32 (13-13)

MAI BUNI…HC Vaslui s-a impus, nu fãrã emotii, în primul si probabil singurul meci al perioadei de pregãtiri din aceastã iarnã. Elevii lui Sandu Iacob au trecut cu 32-30 de divizionara secundã Politehnica Iasi într-o confruntare în care diferenta a fost fãcutã în repriza secundã.

Handbalistii vasluieni s-au impus în prima partidã a anului, trecând la o diferentã de douã goluri de divizionara secundã, Politehnica Iasi. Asa cum era de asteptat, „ros-albastii” au avut o misiune deloc usoarã în Dealul Copoului. Prima reprizã s-a jucat sub semnul echilibrului, ambele formatii mergând cap la cap. Din tabãra vasluianã s-a remarcat Gabriel Bujor, golgheterului meciului, cu sapte reusite. Partea a doua a apartinut pivotului Didi Hrimiuc, marcator a patru goluri. În partida de sâmbãtã antrenorul Sandu Iacob i-a folosit si pe Gabriel Cumpãnici si Adrian Popa, ultimul înscriind de trei ori în poarta Politehnicii. Pânã la startul pãrtii a doua a campionatului HC Vaslui mai avea programat un amical, cu HCM Sighisoara, însã sansele ca acesta sã se mai dispute sunt extem de mici din cauza administratorul sãlii din Vaslui, care refuzã în continuare accesul echipei în Polivalentã. Pentru formatia vasluianã au marcat G. Bujor 7, Hrimiuc 4, Busecan 3, Hagiu 3, Barac 3, Andrei Popa 3, Dediu 3, M. Bujor 2, Cumpãnici 1, Cotinghiu 1, Anton 1, Sandu Mihai 1.