8.4 C
27-apr.-2024

Victorie la ultima fazã!

Dobrogea Sud Constanta – CSM Vaslui   25-26 (14-15)

REUSITÃ… CSM Vaslui a câstigat la Constanta, 26-25 (15-14) cu HC Dobrogea Sud Constanta, în etapa a sasea a Ligii Zimbrilor la handbal masculin. Adus în varã de la Dinamo Bucuresti, interul Florin Acatrinei a marcat golul victoriei la ultima fazã a meciului.

Calculul hârtiei, care o indica pe HC Dobrogea Sud Constanta drept mare favoritã, a fost serios pus la îndoialã încã din prima reprizã. Handbalistii vasluieni au dominat prima parte, aflându-se mai tot timpul la conducere: 3-1 în minutul 5, 7-6 în min. 15 si 15-14 la pauzã. Prima jumãtate a reprizei secunde a fost una dezastruoasã pentru Khadkevich si compania. În 20 de minute, bãietii lui Bibirig au înscris doar patru goluri, având nu mai putin de 12 minute fãrã gol marcat. De la 19-19 în minutul 37, constãntenii s-au dus la 23-19 (min. 49). Însã, finalul de meci a apartinut Vasluiului, care a întors rezultatul în doar sase minute, 24-23 (min. 55). În ultimul minut, Karamyshev a restabilit egalitate, 25-25, iar golul victoriei a venit dupã o aruncare de la 7 metri, transformatã de Acatrinei la ultima fazã a meciului. Pentru CSM Vaslui au înscris: Acatrinei (5), Polocoser, Amihãesi, Carali, Khadkevich (toti cu câte 3 reusite), Petrila, Petrea, Karamyshev, Cumpãnici (câte 2 goluri) si Popa (1). Dupã sase etape, CSM Vaslui se aflã pe locul 7, cu 9 puncte. Partida din etapa VII-a cu Politehnica Timisoara a fost reprogramatã si se va disputa pe 20 octombrie.