20.6 C

Victorie meritatã

MAI BUNI… Atletico Vaslui – LPS Vaslui 3-1 (3-1), într-o restantã din etapa a VI-a a Campionatului National al Juniorilor B. În urma acestui succes, echipa pregãtitã de Cornel Cracea a adunat 16 puncte si rãmâne în lupta pentru câstigarea seriei 1.

Asa cum era de asteptat, meciul dintre Atletico Vaslui si LPS Vaslui s-a ridicat la nivelul unui meci derby. Pustii de la Sporting Juniorul Vaslui, care evolueazã pe programul celor de la Atletico, au dominat începutul de meci si au sperat cã vor obtine o victorie categoricã. Au înscris repede si au mai irosit încã o sansã uriasã. Însã, LPS-istii au restabilit egalitatea dupã o eroare a portarului Ailenei. Pânã la pauzã, echipa pregãtitã de Cornel Cracea a mai înscris de douã ori, asta si pentru cã oaspetii au evoluat în inferioritate numericã, dupã ce centralul Rãzvan Negarã l-a eliminat usor pe mijlocasul Pavel. În repriza secundã, jocul a curs într-o singurã directie, spre poarta LPS-ului. Atletico a irosit câteva ocazii mari, a trimis mingea de trei ori în barã si s-a multumit cu o victorie la o diferentã de doar douã goluri, scor 3-1. Pentru Atletico au marcat Cracea, Ciobotaru si Denis Andrei. În etapa urmãtoare, Atletico Vaslui se deplaseazã la Roman, pentru meciul cu LPS, în timp ce LPS Vaslui joacã la Suceava, cu ASC Foresta.