8 C
27-apr.-2024

Victorie prin neprezentare pentru RC Bârlad

RC Bârlad – CS Mãnãstur 5-0

CALIFICATI….RC Bârlad se va lupta pentru locul 5 al Diviziei Nationale de Seniori dupã ce a trecut de CS Mãnãstur cu 5-0. Gruparea clujeanã nu s-a prezentat la Bârlad din cauza problemelor financiare.

Rugbistii de la RC Bârlad au primit un cadou din partea clujenilor de la CS Mãnãstur.Confruntarea dintre cele douã echipe a fost programatã sâmbãtã, pe stadionul Rulmentul, însã din considerente financiare clujenii nu au mai efectuat deplasarea la Bârlad, trupa antrenatã de Ioan Harnagea câstigând prin neprezentare cu scorul de 5-0 prima confruntare a semifinalelor pentru locurile 5-8. Iesitã învingãtoare din partida cu Mãnãstur, gruparea bârlãdeanã va întâlni RCM Galati pentru clasamentul locurilor 5-6.

CS Nãvodari – CSM Bucovina Suceava, marea finalã a Diviziei Nationale de rugby

În semifinalele pentru locurile 1-4, CS Nãvodar a întâlnit, pe teren propriu, pe Stiinta Petrosani în timp ce Stejarul Buzãu s-a deplasat la Suceava, pe terenul grupãrii Bucovina Suceava. Pe stadionul Flacãra de la malul mãrii,CS Nãvodari, liderul sezonului regulat, a învins campioana en-titre, Stiinta Petrosani, cu rezultatul de 38-24, victoria trupei conduse de Cornel Suciu si Crisian Husea venind mai ales pe fondul jocul prestat în prima reprizã, la pauzã nãvodãrenii conducând cu 28-0. Victorie au obtinut si gazdele celãlaltei partide, Bucovina Suceava, care au trecut de Stejarul Buzãu cu scorul de 19-12. Finalele locurilor 1-2, respectiv 3-4 ale Diviziei Nationale de Seniori, vor avea loc sâmbãtã, 3 iunie, pe Stadionul Arcul de Triumf dupã urmãtorul program:

Finala locurilor 3-4: Stejarul Buzãu-Stiinta Petrosani
Finala locurilor 1-2: CS Nãvodari-CSM Bucovina Suceava