19 C
16-apr.-2024

Vitis Suletea a câstigat Cupa României

Pajura Husi – Vitis Suletea    1-5 (0-1)

MAI BUNI… Rezultat surprinzãtor în finala fazei judetene a Cupei României la fotbal. Vitis Suletea a câstigat competitia KO dupã ce a învins în ultimul act pe Pajura Husi, scor 5-1. Cel mai bun jucãtor al finalei a fost desemnat mijlocasul Marian Dura (Vitis Suletea).

Vitis Suletea a reusit sã câstige cu scorul de 5-1 (1-0) finala fazei judetene a Cupei României la fotbal, împotriva campioanei Pajura Husi. Meciul dintre cele douã formatii a fost unul spectaculos, cu sase goluri si alte multe ocazii. Trupa condusã de Gigel Ghenghea a intrat la pauzã în avantaj, dupã ce egipteanul Hany Ragab a deschis scorul, în minutul 10, cu un sut plasat din interiorul careului. Si în repriza secundã, Vitis Suletea a fost echipa mai bunã. A jucat un fotbal combinativ, iar rezultatele s-au vãzut pe tabela de marcaj. Imediat dupã pauzã, Marian Rotaru (49 si 51) a dus scorul la 3-0, pentru ca huseanul Bogdan Alexa (min. 66) sã reuseascã cel mai frumos gol al finalei, dupã o executie superbã de la peste 20 de metri. Pe final, Ovidiu Mangu (81) si Hany Ragab (83) au adus o victorie categoricã pentru Vitis Suletea, (5-1). De partea cealaltã, Pajura Husi a dezamãgit, dubla înfrângere din barajul de promovare în Liga 3 cu Avântul Valea Mãrului si-a pus amprenta asupra jucãtorilor pregãtiti de Adi Racovitã si Mihai Tãtãru.