12.1 C
25-apr.-2024

Zeci de copii au concurat la “Trofeul Bârladului 2019”

PE PISTÃ… Cercul de karting de la Clubul Copiilor “Spiru Haret” Bârlad a organizat pe pista “Speed Park” din Bacãu cea de-a cincea editie a competitiei “Trofeul Bârladului 2019” la karting. Editia din acest an a adunat la start nu mai putin de 15 echipaje de la Palatele si cluburilor copiilor din tarã.

La editia din acest an au participat 15 echipe de la Palate si cluburile copiilor din Bârlad, Suceava, Resita, Baia Mare, Adjud, Bucuresti, Brãila, Hunedoara, Oradea, Piatra-Neamt, Tîrgu-Mures, Mãcin, Iasi, Slobozia si Buzãu. Concursul a reprezentat un bun prilej de verificare înainte de startul Campionatului National Scolar, care va debuta în perioada 18-19 mai. Toti pilotii au primit medalii si diplome, iar locurile 1,2 si 3 au primit si cupe. “Concursul a fost unul reusit si pentru noi ca organizatori, dar si pentru participanti. Nu a fost niciun incident pe pistã sau în afara ei, toti pilotii fiind premiati. În pofida vremii, care ne-a fãcut sã utilizãm cam tot echipamentul, a fost o participare destul de numeroasã”, a declarat unul dintre organizatorii competitiei.