19.7 C

“BLAT” CU ARBITRII

Vitis Suletea – FC Gârceni, în finala cupei

EXCLUSE DIN CUPÃ… FCM Husi si Flacãra Murgeni au fost excluse din Cupa României, dupã ce nu s-au prezentat la jocul direct din sferturile competitiei. Ba mai mult, arbitrii au luat parte la planul celor douã echipe si au întocmit raportul de joc, ca si cum partida ar fi avut loc.

Cunoscute ca douã echipe “prietene”, având acelasi sponsor, Flacãra Murgeni si FCM Husi au cãzut de acord sã nu se prezinte la jocul din sferturile Cupei României – faza judeteanã si sã întocmeascã raportul de joc cu victoria Murgeniului (2-0), chiar dacã partida nu s-a disputat. Surprinzãtor, la “strategia” celor douã echipe au participat si arbitrii partidei, care au completat si raportul de arbitraj. Comisia de Disciplinã s-a sesizat si a fãcut verificãri, iar în cele din urmã a luat decizia ca ambele echipe sã piardã meciul cu 3-0 si sã fie excluse din cupã, în acest sezon, dar si în editia viitoare. De asemenea, cele douã cluburi au fost amendate cu câte 1.000 de lei. În sedinta de sãptãmâna viitoare se vor judeca si cazurile arbitrilor si delegatilor care au semnat foile de joc.

Finala se disputã la Zãpodeni

În urma deciziilor luate de comisiile AJF, în finala Cupei României se vor întâlni Vitis Suletea si FC Gârceni, partidã care va avea loc duminicã, de la ora 11.00 la Zãpodeni. Echipa care va câstiga se va califica în turul I al editiei 2011-2012 a Cupei României.

Murgeni – Vaslui II se rejoacã

Comisia de Disciplinã a AJF Vaslui a decis ca partida din ultima etapã a play-off-ului dintre Flacãra Murgeni si FC Vaslui II sã se rejoace, duminicã, de la ora 11.00, deoarece “galben-verzii” au demonstrat cã a fost vorba de un caz fortuit si nu au mai putut ajunge la joc din cauza furtunii. De asemenea, comisia a omologat meciul dintre Avântul Zãpodeni si FC Gârceni cu scorul de 0-3, dupã ce gazdele au folosit un jucãtor neligitimat. Gazdele au primit si o amendã disciplinarã în valoare de 100 de lei, în timp ce portarul Gârceniului, Bargan a primit o etapã suspendare, dupã ce a fost eliminat la Zãpodeni si va rata finala cupei.