9.6 C

“Galben-verzii” revin azi în tarã

Victorie în ultimul amical (FC Vaslui 3-0 Shanghai)

FINAL…”Galben-verzii” au pus punct primului stagiu de pregãtire al iernii si vor reveni în aceastã dupã amiazã la Vaslui. În cele douã sãptãmâni de cantonament petrecute pe tãrâm spaniol, jucãtorii lui Viorel Hizo au sustinut patru partide de verificare, din care au pierdut doar una singurã. În ultimul meci amical care a avut loc ieri, vasluienii au câstigat în doar 45 de minute cu scorul de 3-0.

FC Vaslui a disputat ieri ultimul meci amical din cantonamentul din Spania, partidã în care elevii lui Viorel Hizo s-au impus în fata chinezilor de la Shanghai la scor de neprezentare. Dacã în meciul cu Copenhaga “galben-verzii” au fost executati în prima reprizã(4-0), în partida de ieri a venit rândul Vasluiului sã-si adjudece victoria în doar 45 de minute. Pentru echipa “Dulãului” au marcat Milanov, Popovici si noua achizitie a Vasluiului, Nedzipi. Tehnicianul a mizat în ultima partidã de verificare pe urmãtorul “11”: Cerniauskas – Milanov, Stan, Heil, Sãlãgeanu-Costin, Caue, Nedzipi- Popovici, Zsiga, Buhãescu, pe parcursul reprizei secunde fiind rulat si resul lotului. Odatã ajunsi la Vaslui fotbalistii vor beneficia de trei zile libere, urmând ca pe data de 6 februarie sã plece în cel de-al doilea stagiu de pregãtire al iernii, în Antalya. În cele douã sãptãmâni de pregãtire din Turcia, Viorel Hizo va trebui sã-si testeze toti jucãtorii pe care îi va avea la dispozitie, pentru ca pânã la reluarea campionatului sã gãseascã formula magicã cu care sã atace returul de campionat.