21.1 C
30-apr.-2024

Nu au rupt blestemul!

Oboseala si-a spus cuvântul

DUS RECE…FC Vaslui a pierdut sâmbãtã searã la un scor de neprezentare derby-ul etapei a III-a în care singurii care au contat pe teren au fost cfr-istii. Timpul scurt de recuperare dupã partida de la Istanbul pare sã fi fost factorul principal pentru care “galben-verzii” au fost ca si inexistenti pe teren. Pentru esecul din “Gruia”, Marius Sumudicã dã vina pe obosealã, dar încelasi timp aruncã sãgetI spre arbitrul partidei, Alexandru Tudor.

Dupã douã prestatii excelente în Liga Campionilor, FC Vaslui si CFR Cluj s-au întâlnit sâmbãtã searã în “Gruia” pentru a-si disputa suprematia în Liga 1. “Feroviarii” si-au pãstrat invincibilitatea în fata Vasluiului, executându-i cu scorul de 3-0 care i-a lãasat fãrã drept de ape. Partida a avut un debut destul de bun de ambele pãrti, dar minunea nu a tinut mai mult de 16 minute deoarece “omul foarfecã” al Vasluiului l-a faultat în careu pe Camora care a obtinut lovitura de la 11 metri transformatã de capitanul CFR-ului, Cadu. Dupã marcarea golului, ocaziile celor de la Cluj au continuat sã aparã în timp ce vasluienii erau tot mai absentI în joc. O gresealã a apãrãrii a fãcut ca în minutul 69, Bartos sã reia cu capul din 6 metri si sã dubleze scorul clujenilor. Cutitul a fost întors în ranã în minutul 83 când Deac i-a centrat perfect aceluiasi Bastos care a marcat din marginea careului mic închizând tabela la scorul de 3-0. Dezamãgit de înfrângere, tehnicianul Marius Sumudicã a pus esecul din “Gruia” pe seama oboselii jucãtorilor sãi si nu în ultimul rând pe seama arbitrajului: “Din punct de vedere fizic nu am stat bine, am pierdut absolut toate duelurile, au fost mai proaspeti ca noi, au fost mai puternici. Abia acum se simte drumul pe care l-am fãcut, consumul fizic si pshic de dupã meciul cu Fenerbahce. Pe noi acel meci ne-a stors din toate punctele de vedere. Am crezut cã putem sã-i recuperãm pe bãieti pânã la ora jocului, dar dimpotrivã, noi i-am stors si mai tare pentru jocul de miercuri. Poate acest dus rece ne trezeste si ne aduce cu picioarele pe pãmânt pentru cã nu am realizat nimic. Lui domnul Tudor i-a iesit foarte bine…a putut sã-i lase. Tot ce a fost la limitã, a dat într-o singurã directie”, a declarat Marius Sumudicã