11.1 C
30-apr.-2024

13 CU NOROC!

HC Vaslui – CSM Bacãu 29-28 (16-13)

SI-AU FÃCUT MECIUL GREU… Cine a ales sã vinã la Sala Sporturilor sã urmãreascã jocul dintre HC Vaslui si CSM Bacãu nu a avut ce regreta. Partida a tinut cu sufletul la gurã pânã în ultima secundã pe toti cei aflati în salã. Un meci care dupã 50 de minute pãrea la discretia vasluienilor a creat emotii pânã în final, totul culminând cu victoria Vasluiului, dupã ce bãcãuanii au ratat o loviturã de la sapte metri în ultima secundã a partidei!

Meciul a început perfect pentru vasluieni, care au condus mai mereu, doar în câteva momente bãcãuanii reusind sã se apropie la un gol. HC Vaslui a fost echipa dominantã în prima reprizã (16-13), în care Rãzvan Ifrim a iesit în evidentã. Bãietii lui Gugles au practicat un handbal bun si au fost peste adversarii lor. La reluare, handbalistii vasluieni au pus din nou stãpânire pe joc, reusind sã-si mãreascã avantajul la sapte goluri, 27-20 cu zece minute înainte de fluierul final al partidei. Relaxarea, lipsa de concentrare si câteva greseli au fãcut sã asistãm la un final dramatic. CSM Bacãu, echipã antrenatã de vasluianul Sebastian Hagiu a crezut în sansa ei si a revenit în joc, iar cu zece secunde înainte de final scorul arãta 29-28 pentru HC Vaslui. Elevii lui Gugles rateazã atacul, iar bãcãuanii au sansa sã plece neînvinsi de la Vaslui, dupã ce primesc o loviturã de la sapte metri în ultima secundã a meciului! Jucãtorul cu numãrul 13 executã, însã portarul Vasluiului, Closcã apãrã si aduce douã puncte mari pentru echipa sa. Principalele arme ale echipei lui Liviu Gugles au fost Rãzvan Ifrim si Dragos Soare, cei doi jucãtori marcând câte opt goluri!