NationalUltima ora

Veşti proaste ce ar putea afecta preţul benzinei la nivel mondial

Cotaţiile petrolului pe piaţa internaţională au continuat să crească astăzi pentru a patra zi consecutivă, în contextul în care investitorii estimează că producţia din SUA va scădea în următoarele luni, ceea ce va provoca reducerea stocurilor din depozite.

Preţul contractelor futures pentru petrolul West Texas Intermediate (WTI) cu livrare în mai a crescut cu 2,22%, până la 53,31 dolari/baril, în timp ce preţul petrolului Brent (de referinţă la bursa din Londra) a sporit cu 0,74%, spre 58,76 dolari/baril.

Potrivit unui raport publicat ieri de Departamentul pentru Energie din SUA, producţia de petrol de şist ar putea scădea în luna mai cu 57.000 barili/zi faţă de nivelul atins în aprilie.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/vesti-proaste-ce-ar-putea-afecta-pretul-benzinei-la-nivel-mondial_1675488.html
Follow us: @realitatea on Twitter

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button