10.7 C
30-apr.-2024

Sporting Vaslui, la prima înfrângere în amicale

Otelul Galati – Sporting Juniorul Vaslui  3-1    (1-1)

ESEC… Seria de meciuri fãrã înfrângere a Vasluiului în amicale a fost opritã, ieri, de liderul Seriei a 2-a a Ligii 3, Otelul Galati, într-o partidã amicalã disputatã pe stadionul „Otelul” din Galati. Vasuienii au condus cu 1-0, dupã golul marcat din penalty de Octav Cracea, dar partida s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 3-1.

Meciul dintre Otelul Galati si Sporting Juniorul Vaslui s-a disputat pe stadionul „Otelul” si a început cu jumãtate de orã întârziere, echipa vasluianã ajungând mai târziu din cauza cetii si a unei neîntelegeri cu privire la locul de desfãsurare al amicalului. Printre titularii echipei vasluiene si-a gãsit locul si Sebastian Târtârãu, jucãtor care a evoluat ultima datã în Liga 4 la CSM Vaslui. Vasluiul a început perfect amicalul de la Galati, iar Octav Cracea a deschis scorul în minutul 4, când a transformat o loviturã de pedeapsã. Dupã gol, gãlãtenii au pus stãpânire pe joc, având câteva ocazii de a înscrie, dar fãrã a reusi sã-l învingã pe Ailenei. Otelul îsi vede concretizatã dominarea în minutul 28, când a înscris tot din penalty, dupã un fault al lui Târtârãu. În partea secundã, antrenorul Adi Racovitã a schimbat liniile si a efectuat nu mai putin de opt modificãri. Otelul a continuat sã domine, sã paseze mai mult, în timp ce vasluienii si-au creat câteva ocazii bune de gol pe contraatac. Cei care au marcat au fost tot gãlãtenii, iar partida s-a încheiat cu scorul de 3-1 pentru Otelul. Sporting Juniorul Vaslui a disputat cinci partide de verificare în aceastã iarnã, 8-1 cu CSM Bacãu, 1-1 si 3-2 cu Sporting Liesti, 1-1 cu Foresta Suceava si 1-3 cu Otelul Galati. În urmãtorul test, Sporting Vaslui va juca, sâmbãtã, la Iasi, împotriva colegei de serie, Stiinta Miroslava.