14.1 C
30-apr.-2024

Judetul Vaslui, pepinierã pentru canotajul românesc

Canotaj

DE VIITOR… Canotoarea Ana-Maria Matran, din Husi, participã, în aceste zile, la Campionatul Mondial de Canotaj la juniori – U18 de la Plovidiv, Bulgaria. În prima zi a concursului, Ana Maria s-a clasat pe locul trei în proba de simplu vâsle feminin si va reintra în recalificãri.

Dupã o pauzã de doi ani datoratã pandemiei de Covid-19, Federatia Internationalã de Canotaj organizeazã, în Bulgaria, Campionatul Mondial de Canotaj pentru juniori sub 18 ani, iar România participã cu 11 echipaje. Printre sportivii care au fãcut deplasarea la Plovdiv se numãrã si Ana-Maria Matran, 17 ani, din Husi, sportivã legitimatã la CSM Cãlãrasi. În calificãri, sportiva noastrã s-a clasat pe locul trei, într-o cursã unde a întâlnit canotoare din Austria, Rusia, Peru, Tunisia si Zimbabwe. Doar echipajul de pe primul loc s-a calificat direct în semifinale, astfel Ana-Maria Matran va merge în recalificãri. La Campionatul European de Canotaj (juniori), Ana Maria s-a clasat pe locul patru în proba de simplu vâsle feminin, foarte aproape de o clasare pe podium. Tot din zona Husului mai pracicã canotajul si Bianca Iftene, campioanã nationalã la juniori 1, si Mãdãlina Casu, din Pãdureni, medaliatã cu argint la Campionatul European de Canotaj – Under 23 de anul trecut, în proba femininã de opt rame plus cârmaci.