Cu mult tupeu la volan: doi șoferi moldoveni au vrut să treacă granița fără a avea permis auto!

DE NECREZUT… Doi bărbați, care conduceau ansambluri rutiere, deși nu dețineau permise de conducere pentru nicio categorie de vehicule, au fost depistați că voiau să iasă din țară, prin Vama Albița. Polițiștii de frontieră efectuează cercetări în cele două cazuri sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea pe drumurile publice a unui vehicul de către o persoană care nu posedă permis de conducere, cetățeanul din R.Moldova fiind cercetat și pentru săvârșirea infracțiunilor de uz de fals și complicitate la fals în înscrisuri oficiale.
Un bărbat de 45 de ani, din Republica Moldova, a încercat pe 28 septembrie a.c., în jurul orei 01.15, să iasă din țară prin Punctul de Trecere al Frontierei Albița – I.T.P.F. Iași. Acesta s-a prezentat pentru efectuarea formalităților de control, pentru a ieși din țară, conducând un ansamblu rutier format dintr-un autocamion și o remorcă, ambele înmatriculate în Olanda. La controlul de frontieră, acesta a prezentat un permis de conducere cu însemnele autorităților din Republica Moldova, care nu îndeplinea condițiile de formă și fond ale unuia autentic. Luat la întrebări de polițiștii de frontieră, bărbatul a declarat că a procurat permisul de conducere prezentat la controlul de frontieră prin intermediul unui concetățean, ale cărui date nu le cunoaște, contra sumei de 100 de euro, cu scopul de a-și găsi mai ușor un loc de muncă în străinătate.
Altă mașină, același tupeu plus inconștiență!
Jumătate de oră mai târziu, în același punct de trecere al frontierei, la Albița, s-a prezentat pentru efectuarea formalităților de control, pentru a ieși din țară, un bărbat cu dublă cetățenie, română și Republica Moldova, în vârstă de 42 de ani, conducând un ansamblu rutier format dintr-un microbuz și o remorcă. Cu ocazia efectuării controlului, conducătorul auto nu a putut prezenta permisul de conducere.
“În ambele cazuri, polițiștii de frontieră au efectuat verificări suplimentare, ocazie cu care au constatat că cei doi bărbați nu sunt posesori de permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Colegii noștri efectuează cercetări în cele două cauze sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea pe drumurile publice a unui vehicul de către o persoană care nu posedă permis de conducere, cetățeanul din R.Moldova fiind cercetat și pentru săvârșirea infracțiunilor de uz de fals și complicitate la fals în înscrisuri oficiale.”, a precizat subcomisarul de poliție Irina Mirică, purtător de cuvânt al STPF Vaslui.